Код премијера по правду,решено 35 случајева
Мандатар Александар Вучић од 5.30 примао је грађане у Влади Србије, а ред у Немањиној се формирао још од првих јутарњих сати. Испред здања где је кабинет премијера
од тада је непрекидно, 12 сати, био ред од више десетина грађана који су стрпљиво чекали да му изложе проблем који их мучи. На врата Вучићевог кабинета закуцали су житељи Београда, али и они из унутрашњости. Већина је дошла због личних проблема – нерешених судских спорова, имовинских питања, неисплаћених плата, пензија, али су дошли и тек свршени студенти који траже запослење… Оне који су успели да уђу у здање Владе, Александар Вучић чекао је у канцеларији с још неколико сарадника, и лично записивао примедбе.
За разговор с њим пријавило се више од 5.000 грађана, па је уместо до 8.30, планирано време продужено до 18 часова. Сам премијер најавио је да ће такве састанке с грађанима наставити и убудуће и да ће с њим моћи да разговарају два пута месечно, једном у Београду, а једном у неком другом месту у Србији.
Рекао је да је веома задовољан јер су он и његови сарадници из различитих министарстава јуче успели да неким људима обезбеде посао, и то онима с дефицитарним занимањима, а да је најлакше било наћи решења за здравствене проблеме које су имали поједини грађани. Како је навео, успео је много да сазна о навикама грађана и о томе које поступке треба убрзати, које законе донети, пошто су грађани имали многе предлоге.
– Нормално је да нисмо успели да нађемо решење за све проблеме, неке не можете да решите, већ само да саслушате и да се извините што немате решење – рекао је Вучић, и додао да је у сваком случају задовољан јер је важно да су људи добили пажњу што је, каже, и посао владе.
Међу првима који су обавили разговор била је медицинска сестра у пензији Славица Станковић, а новинарима је рекла да се премијеру обратила због проблема у Дому здравља „Вождовац”, где је, тврди, било малверзација код доделе станова солидарности.
– Када сам долазила, клецала су ми колена, али љубазност људи који су ме примили је довела до тога да се опустим и изнесем свој проблем – рекла је новинарима Славица Станковић. – Изненађена сам премијеровим пријемом и добром организацијом. Пријавила сам се и нисам очекивала ни до јесени да ћу бити позвана, али ме је премијер већ првог дана примио.
И Татјана Поповић из Инђије је, заједно с мајком, у Немањиној 11 тражила решење свог проблема. Како каже, бивша локална самоуправа, у дослуху с њеном тетком, отуђила јој је имовину у близини аутлет центра у Инђији, али и једну кућу у центру Инђије. Како је рекла, тужилаштва се позивају на апсолутну застарелост случаја, а она тврди да је све урађено уз фалсификовање и неважећи печат.
– Ако тако могу да кажем, Александар легенда Вучић – додала је она, и навела да је активни члан СНС-а.
Њена мајка је на то додала: „Хвала богу да нам је послао таквог човека”.
Бивша радница Славија банке Љиљана Стефановић из Београда стајала је у реду за пријем код Вучића јер јој банка дугује 34 плате. Навела је да јој за плате дугују 100.000 динара, с каматама 300.000, али је истакла да јој није битан новац, већ правда.
Старица од 90 година Недељка Вуковић чекала је на пријем седећи наслоњена на штап уз бандеру недалеко од улаза.
– Дошла сам да тражим од премијера да ми помогне, да ми откључа кућу – казала је она. – Син ми је закључао кућу па потом умро, и ја сада не могу да уђем. Снаја је узела кључеве и носи их око врата. А ја немам где.
Иван Стаменић је код председника владе дошао у инвалидским колицима и замолио да му се помогне после тешке саобраћајне несреће.
– Лечим се у Србији већ девет година – казао је Стаменић. – Сада морам да идем за Русију јер су овде исцрпљене све могућности. Рекао је да ће да види, да ће да учини све што буде могао. Верујем му, наравно, да не верујем не бих ни дошао. Ово је последња адреса, нисам више имао где.
Међу онима који су чекали пријем био је и Иван Миљковић (1979), рођен у Свилајнцу, који живи у Београду, а дошао је да Вучићу достави доказе о крађи беба и повезаности болничког особља, матичарске службе и полиције. За брата му је, како је казао, речено да је умро, пошто су обојица из породилишта у Свилајнцу пребачени у Институт за неонатологију у Београду.
Саша Петровић, из села Драгољ, код Горњег Милановца, дошао је с малим сином да тражи пријем код Вучића да би убрзао решавање спора с електродистрибуцијом у том месту. Позива се на извештај судског вештака, који је утврдио да је то предузеће одговорно за пожар у којем је остао без куће 2014. године.
Станица Петровић из Ресника дошла је испред Владе око пет да с Вучићем разговара о кући коју покушава да легализује од 2003. године.
– Прошле године су нам зауставили радове, сад не можемо да их наставимо док не легализујемо приземље – рекла је Станица Петровић. – Имамо све папире, али кад год одемо, само погледају предмет и баце на сто. Зорана Михајловић каже: потребна су само два папира, а ми имамо 102.
Драгана Врањеш је допутовала из Бачке Паланке и била јој је, како је рекла, велика жеља да упозна Вучића.
– Дошла сам да се пожалим на неистине које се износе на рачун мог супруга – испричала је она. – Рекла сам му: Не бих дошла да вас погледам у очи да нисам сигурна у невиност свог супруга. Он је рекао да ће све испитати.
Представник Савеза пчеларских организација Србије Родољуб Живадиновић из Алексинца рекао је да је код премијера био због фалсификата меда који се појавио на тржишту. По његовим речима, Вучић је обећао да ће на првој седници владе бити формирана радна група која ће се бавити тим проблемом.
Након промена које је најавио у начину функционисања владе, грађани ће убудуће имати могућност да о својим проблемима разговарају директно с премијером, који ће такве сусрете уприличити и у другим градовима Србије. Испред Владе је било јуче и оних који се нису пријавили за сусрет с Вучићем те су попунили формуларе да би имали прилику да разговарају с премијером неки други пут.
Окупљенима се око 14 часова придужило неколико радника ИМТ-а, некадашњег југословенског гиганта, који су рекли да „не може тек тако да се угаси један бренд који има светско тржиште”.
С. Станковић
Десетак минута за сваког
Оценивши да је веома тешко у једном дану имати практично 86 састанака, што је и био његов јучерашњи разговор с грађанима, Вучић је рекао да управо због тога није сигуран у то да може издржати другачији темпо него да се такви састанци убудуће одржавају два пута месечно. Резултат јучерашњих целодневних разговора с грађанима је 35 решених случајева.
Сваком ко је дошао до премијера, он је јуче посветио десетак минута. Организатори су грађанима саопштили да ће првог дана моћи да буде примљено само првих 100 људи са списка, а с осталима ће неко контактирати и обавестити их о новом термину.
Грађани не питају кад ће влада
На питање новинара да ли је неко од грађана који су јуче били код њега на разговору питао „кад ће влада”, мандатар Александар Вучић је одговорио да их то уопште није занимало.
– А да су ме питали, рекао бих да вредно радим на експозеу и на саставу нове владе и да ћемо у најкраћем могућем року и у складу с могућностима завршити тај посао – додао је он, поновивши да ће владу формирати у најкраћем могућем року, у складу са законом и могућностима.