Kоциjанчић: Фокус на примени постигнутих договора
Портпаролка високе представнице ЕУ Маја Коцијанчић изјавила је данас у Бриселу да није упозната са документом Приштине којим се постављају нови услови пред Београд, али је истакла
да је ЕУ посредник у дијалогу чије је тренутни фокус примена постигнутих споразума.Она је потврдила да ће данас доћи до телефонског разговора премијера Србије и федерике Могерини.
"Нисам упозната са документом Едите Тахири, али став ЕК је врло јасан - ЕУ је посредник у дијалогу о нормализацији односа две стране. То је дијалог и ништа друго сем дијалога. Оно на шта смо сада усредсређени је примена постигнутих договора. Има пуно договора око којих су се обе стране сагласиле и има споразума који тек треба да буду примењени", рекла је Коцијанчић одговарајући Танјугу на питање о новим захтевима Приштине.
Примена једног споразума није условљена применом другог, истакла је, већ сви иду заједно.Те споразуме морају да примене обе стране и то што пре, наглашава Коцијанчић.Према њеним речима, обе стране су се јасно обавезале на дијалог и додала:"Надамо се да ће се тако и наставити."
На питање Танјуга да ли ЕУ има неки план за следећу фазу дијалога и да ли се о томе дискутује, Коцијанчић је поновила:"Можда ме нисте чули добро, фокус дијалога у овом тренутку је на примени постигнутих договора. Обе стране су постигле договор о многим питањима и то се мора применити.
Поводом најаве премијера Србије Александра Вучића да ће разговарати са високом представницом ЕУ федериком Могерини, Коцијанчич је одговорила да може да потврди да је Могерини у "редовном контакту с обе стране"."И мислим да ће она обавити телефонски разговор са премијером Вучићем."
Косовска министарка за дијалог Едита Тахири изјавила је да ће се током треће фазе дијалога Београда и Пристине, која ће, према њеним речима, бити и последња, разговарати о питањима као што су демаркација, нестале особе, признање Косова и друга.Тахири је доставила је парламентарој комисији документ који је предат у Бриселу, а који садржи четири кључне тачке или услова Приштине за наставак разговора са Београдом.
(Танјуг)