Кинески председник пре министара у Немањиној
Сада је већ сасвим извесно да Србија до половине ове седмице неће добити нову Владу. Иако је најпре мандатар Александар Вучић планирао да до 16. јуна нови министри већ ступе на дужност,
кабинет из Немањине биће највероватније изабран у првим данима јула. Самим тим, то ће и за српски парламент значити вруће лето, будући да до нове Владе неће бити ни усвајања нових прописа. У ишчекивању коначне одлуке ко ће бити, осим СВМ, коалициони партнери напредњака ван листе са протеклих избора, на чекању су и скупштинска радна тела, пошто се парламентарни одбори формирају по пропорцијама заступљености власти и опозиције. Стога није ни окончана конститутивна седница парламента, како се очекивало прошле недеље, пошто је још остало да се конституишу одбори и изаберу чланови делегација у иностраним институцијама.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Александар Вулин, који је лидер Покрета социјалиста, странке – партнера СНС у техничкој и будућој влади, оцењује да је Србија “ политички стабилна земља која ће формирати владу када јој политички највише буде одговарало”, уз објашњене да је сада најважније да се добро припреми посета кинеског председника ”. Он указује да ће у том тренутку очи читавог света бити упрте у Србију због посете кинеског председника и да због тога треба да се покажемо у најбољем светлу. Говорећи о значају те посете Вулин је рекао да је то од изузетне важности јер говори о поштовању Србије, њеним капацитетима и потенцијалима.
- Величина Србије је један средњи кинески град, а ви у годину дана имате и кинеског премијера и кинеског председника. То говори колико Србија у политичком смислу надраста своју величину- констатује Вулин, додајући “ да је то успех нације”.
Упитан када ће се обавити консултације за састав владе у оквиру победничке листе, Вулин је одговорио да ће партнери разговарати, а то, како сматра, ни не треба да буде нешто званично, пошто “ смо заједно изашли на изборе, делили одговорност за управљање Србијом у протекле две године, борили се за потпуно исте циљеве...”.
По уверењу министарке грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић, Србији је потребна модерна и вредна влада. И јуче је поновила да је ред да мандатар Александар Вучић буде први који ће саопштити састав свог тима, да не би искакали сви и причали о томе да ли ће бити или неће бити министри. На захтев да прокоментарише негатовне наводе о њој у дневним новинама, који се тичу легализације, Михајловић је одговорила да је тога било и у претходном периоду, да се дешава данас и да ће тога бити и убудуће. Сматра да као политичар мора да прихвата разне врсте напада.
- Мање је важно да ли ће мене неки таблоид да нападне колико је бесмислено да се кроз напад на мене практично покушава омаловажити рад владе и доношење закона. Конкретно је реч о закону о озакоњењу, то је важан закон и то је оно на шта је реагујем- рекла је Михајловић.
Док се спекулише хоће ли се Влада дефинитивно окренути истоку, или западу, амбасадор Русије у Србији Александар Чепурин констатује да је Србија поуздани партнер Русије и да званична Москва високо цени искрено расположење српског руководства за даље унапређење сарадње са Русијом.
„ То је недавно још једном потврдио сусрет Владимира Путина и Александра Вучића у Москви „, рекао је Чепурин. Он је додао да треба истаћи и “ значајни конструктивни допринос српске дипломатије која се противи доношењу антируских одлука, заговара смањење напетости у Европи и тежи проширењу спољнополитичких хоризоната земље”. - Нови импулс нашој сарадњи без сумње ће дати посета Димитрија Медведева Србији, која је планирана за јесен- додаје Чепурин. Подвлачи да “ узимајући у обзир крхкост стања региона, покушаји наметања овде својих шаблона, као и убацивање преко псеудодемократских структура оних идеја које шире несугласице и слабе власт, како би била послушна и несуверена, нису само противправни, него и врло опасни ”. Руски амбасадор подсећа да су се већ видели резултати такве политике у Југославији деведесетих година, у северној Африци, на Блиском и Средњем истоку, у Украјини.
- Међутим, војничићи конфронтације су још увек у строју и видимо их овде како теже да нанесу штету и Русији и Србији. У задње време, они све чешће вире из ровова, понашајући се бахато као да су газде- додао је он.
Шеф српске дипломатије у техничком мандату Ивица Дачић упоран је настојању да се настави сарадња СПС-ЈС са Српском напредном странком и у новом мандату, иако се Вучић о томе не изјашњава. Дачић открива да му је лидер напредњака рекао да жели да влада функционише као један тим, да сви буду посвећени циљу и да сви заједно деле одговорност.
С. Станковић
Гојковић: Вучића нико не може да изнервира
Нови позив на састанак неће бити прослеђен странкама које се нису одазвале позицу мандатара, а то су ДС, СДС и ДСС. На наставак консултација о новој влади сасвим сигурно неће бити позвани представници Покрета “ Доста је било ”, пошто су прошлонедељени разговори протекли у жустрој атмосфери и трајали су тек нешто више од десетак минута. Коментаришући тадашње поступке Саше Радуловића, председница Скупштине Србије Маја Гојковић, која је повремено помагала премијеру у разговорима, рекла је да мандатара Вучића “ нико не може да изнервира ”.
- Очигледно да Радуловић код Вучића и није дошао да разговара о програму будуће владе, већ да се свађа. Вероватно је читаву ноћ смишљао шта да уради интересантно да би био у медијима. Није то ништа ново, имате свуда политичаре који су интересантни једно лето и после их нигде нема. А Александра Вучића не може нико да изнервира, рекла је Гојковић. Она процењује да је одлично што је Радуловић ушао у парламент, јер, како подвлачи, више неће моћи да се скрива иза друштвених мрежа већ је у “политичкој арени, где показује шта све (не) зна”.
Додатни услови?
У сусрет формирању нове Владе, Дојче веле је јуче објавио да се у Бриселу иза затворених врата и даље воде жустре дебате о томе каква треба да буде заједничка преговарачка позиција према Београду, те да се прича и о неким додатним условима које ће Србија морати да испуни. „ Нема додатних услова. Свака држава чланица се сложила да је могуће отворити поглавља. Држава Србија ради оно што је договорено, а да ли ће нека од суседних држава помоћи или неће то је њихова ствар „, рекао је Вулин новинарима у Београду.