overcast clouds
13°C
01.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Иштван Пастор: Радићемо у корист грађана Војводине

02.06.2016. 21:35 13:33
Пише:

Конституисан је нови сазив Скупштине Војводине, у којем натполовичну већину од 63 посланика има коалиција окупљена око СНС-а,

док је ДС, стожер бивше владајуће коалиције, с десет посланика у опозицији. На рашњој првој седници новог сазива парламента, којој је до избора председника председавао најтарији посланик Вучета Тошковић из СНС-а, потврђени су посланички мандати, изабрани су председник и седам потпредседника, именован је генерални секретар Скупштине Војводине и формирано је седам посланичких група. Именовани су и шефови посланичких група.   

На предлог СНС-а, СПС-а и СВМ-а, на челу парламента је поново Иштван Пастор, председник Савеза Војвођанских Мађара. Образложење за избор Пастора на челно место у Скупштини дао је Игор Мировић из СНС-а, који је навео да то ради у име 80 посланика, који су такав предлог потписима подржали. Мировић је истакао да је Пастор у претходном мандату допринео изградњи институције Скупштине Војводине и да је савесно и одговорно обављао свој посао.

– И због тога је заслужио наше поверење – додао је Мировић.

Његов избор је подржао 91 посланик, против је гласало 14, док је уздржаних било 13. Осим СНС-а, СПС-а и СВМ-а, подршку Пастору су дали и посланици СРС-а, како је то шеф посланичке групе Ђурађ Јакшић образложио – не због имена и презимена, нити због квалитета, него због братског мађарског народа. Подршку Пастору су ускратили ДС, „Мађарски покрет” и четири посланика Покрета „Доста је било”, док су уздржани били посланици ЛСВ-а, Зелене странке и три посланик ДЈБ-а.

За потпредседнике парламента изабрани су Дамир Зобеница и Снежана Седлар из СНС-а, Александра Ђанковић (СПС), Мирослав Васин (ДС), Смиљана Гламочанин Варга (СРС), Душан Јаковљев (ЛСВ) и Иван Стијеповић из посланичке групе ДЈБ-а. Нови генерални секретар парламента је Никола Бањац (СНС). Оставке на мандат поднели су Мариника Тепић и Ненад Чанак из ЛСВ-а, с обзиром на то да прелазе у Народну скупштину.

Након избора за председника Скупштине Војводине, Пастор се захвалио посланицима на подршци, рекавши да је за њега велика част и сам предлог да и у другом мандату буде на челу Скупштине Војводине.   

– Убеђен сам у то да ћемо заједно радити у корист грађана Војводине и да се сви залажемо за достојанствени живот у сигурном и безбедном окружењу – навео је он. – Само одговорно, уз своју савест, председник чува дигнитет Скупштине. Председник Скупштине располаже у томе с две моћи: знањем и савешћу. Научио сам и да су те две моћи повезане.  

Пастор је позвао посланике на поштовање начела стрпљења, умерености, аргументације и владавине права.

– Сваког дана ћу чинити максималан напор да оправдам указано поверење – додао је Пастор.

Он је новинарима рекао и да од СНС-а зависи ко ће бити позван на разговоре о новој покрајинској влади, али да је сигуран у то да ће СВМ добити такав позив. Он је на питање како коментарише то да су за његов избор гласали СНС, СВМ и СПС, казао да „ако ће бити тако, то није велико изненађење”.

Ни ДС и ЛСВ, који су били у прошлом сазиву парламента коалициони партнери са СВМ-ом, нису оспорили да Пастор има квалитете, знање и искуство у вођењу Покрајинске скупштине, али нису подржали његов избор за председника парламента. Демократе због тога јер Војводину виде другачије него Пастор, како је то за говорницом навео шеф посланичке групе ДС-а Борислав Новаковић, али и због политичког јаза који је настао између ДС-а и СВМ-а пре две године приликом реконструкције бивше покрајинске администрације. Тај јаз, нагласио је Новаковић, није премоштен. С друге стране, како је рекао шеф посланичке групе ЛСВ-а Бранислав Богарошки, Лига  се уздржала од гласања јер није учествовала у консултацијама.  

– Ми нисмо учествовали у разговорима о кандидату за председника Скупштине Војводине, и то је био наш мотив да будемо уздржани – рекао је Богарошки новинарима.

Против Пасторовог избора су гласали и два посланика „Мађарског покрета” и четири парламентараца покрета ДЈБ. Тамаш Корхец из „Мађарског покрета” је оценио да Пастор поседује квалитете и искуство за вођење Скупштине, али да није достојан за ту функцију јер је као представник свих грађана Војводине у протеклом периоду увредио чланство „Мађарског покрета”, а ни до данас се због тога није извинио.

Шефица посланичке групе ДЈБ-а Светлана Козић је рекла да посланици ДЈБ-а нису имали јединствен став о Пасторовом избору јер имају слободу да сами одлучују о томе како ће да гласају, и то ће се видети и на још неким седницама парламента. Она је била међу онима који су гласали против Пасторовог избора, лично због оцене коју је о Пастору изнео Корхец. 

У Скупштини Војводине формирано је седам посланичких група: „Александар Вучић – Србија побеђује” шеф је Миленко Јованов, Социјалистичке партије Србије, шеф је Павле Будаков, Демократске странке – ДСХВ-а, с Бориславом Новаковићем на челу, „Др Војислав Шешељ – Српска радикална странка”, шеф је Ђурађ Јакшић, Лиге социјалдемократа Војводине – Зелене странка, шеф је Бранислав Богарошки, „Савез војвођанских Мађара – Иштван Пастор”, председница је Ленке Ердељ, Покрета „Доста је било”, шефица је Светлана Козић. Она је потврдила новинарима да та посланичка група разговара с Мађарским покретом о коалицији, али да о томе још нису постигли договор.  

– Ми смо отворени за разговор са свим политичким опцијама. Став је такав да разговарамо са свима, а договарамо се врло тешко – навела је она.

– Нисмо се ни у предизборној кампањи договорили ни са ким, тако да се у овом тренутку нисмо договорили ни с „Мађарским покретом” и Демократском заједницом војвођанских Мађара, али не кријемо да разговарамо.

Ержебет Марјанов

Фото: Ф. Бакић

 

Јованов: Тренутно сигурна сарадња само са СВМ

Незванично сазнајемо да би следећа седница парламента могла бити заказана за петак наредне недеље, или за понедељак, када ће се донети одлука и о формирању покрајинске владе.

Шеф посланичке групе СНС-а Миленко Јованов рекао је новинарима да је тренутно сигурна само сарадња са СВМ-ом и да ће разговори с осталим странкама почети у наредним данима.

– Сигуран сам да ћемо у наредних 10-15 дана завршити те разговоре – навео је он. – Најважније је саставити квалитетан тим људи, који ће моћи да одговори очекивањима грађана, која нису мала. Остаје да видимо ко је спреман да учествује у програму покрајинске владе.  

На питање да ли ће Игор Мировић бити на челу нове покрајинске администрације, он је одговорио да би Мировић био одличан председник покрајинске владе.

 

Посланичка група социјалиста без ЈС

Посланичка група СПС-а формирана је уместо од 12 посланика, од девет јер су изван ње остала три посланика Јединствене Србије. У странци Драгана Марковића Палме, с којом је СПС у коалицији,  нису желели да коментаришу ту чињеницу. О разлозима није знала ништа конкретније да за „Дневник” каже ни потпредседница Скупштине из СПС-а Александра Ђанковић.  

– Не знам због чега су они остали самостални, када смо формирали посланичку групу, посланици ЈС-а нису нам се прикључили – казала је она.

СПС у својој посланичкој групи тренутно има шест посланика социјалиста и по једног из Патриотског покрета, Комунистичке партије и Удружења Крајишника.

 

СПС чека позив СНС

Још се не зна да ли ће СПС бити члан владајуће коалиције и да ли ће ући у покрајинску владу. Посланик СПС-а Душан Бајатовић  је рекао новинарима да то каква ће бити покрајинска влада зависи од разговора који ће почети идуће недеље.

– Претпостављам да ће се војвођанска влада формирати пре републичке, али истовремено очекујем да ће се почетком следеће недеље постићи политички договор о томе да ли ће СНС упутити позив СПС-у – рекао је Бајатовић. – Исход разговора на републичком нивоу ће сигурно на неки начин утицати и на владу АПВ, вероватно великим делом и на локал.

Он је казао да, уколико социјалисти буду позвани на разговор, отворили би тему о Статуту и законима о финансирању, о надлежности и о имовини као и о економском развоју Покрајине.

Пише:
Пошаљите коментар