ИСТРАЖУЈЕМО: Како освојити жене, пензионере и неодлучне
Које теме доминирају у овој кампањи и која је то најпожељнија циљна група за политичке актере, питање је које се намеће током сваке изборне утакмице у Србији. Ако би се мерило
по досадашњим обраћањима страначких функционера, најстарији суграђани, даме и апстиненти су најчешће били у жижи предизборних порука. Тако је потпредседница СНС-а Зорана Михајловић пила кафу са станарима Дома за старе у Бору, поручујући да „Српска напредна странка никада неће изневерити пензионере”.
Њен страначки колега, директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић, позвао је даме у Косовској Митровици „да гласају за највећег каваљера и џентлмена у српској политици – Александра Вучића”.
Опозиционар, лидер Левице Србије Борислав Стефановић једном вожњом обухватио је све циљне групе, таксирајући бесплатно „насумично одабране грађане свих узраста, од студената до пензионера”.
За политичког аналитичара Дејана Вука Станковића, избор таквих циљних група је – логичан. Како објашњава, пензионери су бројно и дисциплиновано бирачко тело, жене су исто тако врло бројне у популацији, па је самим тим борба за њихову политичку наклоност стратешки циљ сваке кампање. То се, како каже, могло очекивати, а треба сачекати и видети да ли ће се активирати обрасци комуникације с још неким, као што су, рецимо, млади, или средњи слој.
– Треба имати у виду чињеницу да ће те кампање све више бити таргетиране, пошто се не очекује нарочита излазност – примећује Станковић. – Сходно томе, кренуће се на врло бројну популацију чије политичко понашање је прилично дисциплиновано и предвидиво па је сасвим логично да странке власти куцају на врата пензионера, у политичком смислу, јер они јесу неко ко због структуре пензионог система у великој мери зависи од државе. С друге стране, жене, због своје бројности и чињенице да имају одговарајуће место у савременом политичком вокабулару и пракси, јесу згодна мета за оне који смишљају тактику за обраћање јавности.
На подсећање на то да и власт и опозиција позивају грађане да не апстинирају већ да искористе своје бирачко право, и дилему како то да и једнима и другима одговара већа излазност, он каже да „власт традиционално мора да позива на биралишта, из простог разлога што се квалитет демократског процеса мери и бројем бирача који су гласали”.
– Што је одзив бирача већи, то је политичка легитимација поретка већа јер демократија подразумева што већу партиципацију грађана с правом гласа. Пошто је ова власт често, крајње неоправдано, оптуживана да је недемократска, мислим да тај апел иде у правцу потврђивања њеног демократког капацитета. Што се тиче опозиције, она је свесна онога што је темељни налаз испитивања јавног мњења – да, ако излазност буде у границама избора из 2014, неће бити неке озбиљније промене у редоследу политичких странака. Дакле, имаћете доминацију СНС-а, социјалиста ће бити други по снази, док ће опозиционе странке бити на граници неког политичког опстанка. Зато је за опозицију важно да изађе што више бирача који у вредносном и политичком смислу подржавају њен програм. Значи, актери из различитих разлога апелују на излазност – власти је потребно да потврди политички легитимитет своје премоћи у бирачком телу, а опозицији – да изађе из зоне страха за политички опстанак – резимира Станковић.
Поводом дилеме о томе има ли у кампањи разлике у односу на прошлу, он истиче да су „обрасци комуникације мање-више очекивани па тако власт брани резултате у досадашњем раду Владе, док их опозиција радикално оспорава, почев од државне политике, коју критикују десне странаке, преко социјално-економске политике и демократског уређења, што је тема грађанске опције”.
– Дакле, у том погледу кампања се креће у координатама очекиваног. Нема изразите теме кампање, све теме су у игри. Додуше, странке имају другачије фокусе, што је разумљиво, узимајући у обзир њихове различите политичко-идеолошке профиле – објашњава саговорник „Дневника”.
Светлана Станковић
Поведите комшинице, пријатељице...
Потпредседница СНС-а Зорана Михајловић позвала је жене у Србији да буду уједињене на предстојећим изборима и определе се за Србију која иде напред, економско оснаживање жена и њихову значајнију улогу у друштву. Она је на трибини Уније жене СНС-а у Кладову рекла да у Србији жене чине 52 одсто становништва, и позвала их да у што већем броју изађу на изборе 24. априла и да поведу своје пријатељице, комшинице и пријатеље.
Људи и жене
Када год су жене одлучивале о судбини Србији она је била сигурна, стабилна и рекао је лидер Покрета социјалиста Александар Вулин у недељу у Пионирском парку, где је одржана прва изборна Скупштина жена Покрета социјалиста под слоганом „Људи стварају дела, а жене људе”. ПС води рачуна о заступљености својих другарица како унутар партије тако и у политичком животу, рекао је Вулин.