Истраживање: Грађани највише подржавају оно што говори и ради Вучић
Највише грађана одобрава оно што ради и говори лидер СНС Александар Вучић, 59 одсто, а најмање - 10 одсто - оно што
раде и говоре лидер ДС Бојан Пајтић и СДС Борис Тадић, показало је истраживање агенције "Фактор плус".
Прво "постизборно истраживање" такође показује, како је на конференцији за новинаре рекао аналитичар Дејан Вук Станковић, да највише грађана - чак 84 одсто - као приритетан задатак нове владе види покретање економије, односно повећање инвестиција и раст запослености.
Кад је реч о подршци, највеће поверење грађана има Вучић, а да листа окупљена око те странке тренутно има 50,1.
На питање да ли одобравате оно што ради и говори Вучић са "да" је одговорило 59 одсто испитаних, док је са "не" одговорило 31 одсто.
Такође, на исто питање везано за лидера ДС 10 одсто је одговорило са "да", али чак 63 одсто са не.
Иза Вучиха по броју "да" одговора су њега су, према истраживању, Зорана Михајловић, чије потрезе подржава 24 одсто грађана, председник Томислав Николић (22 одсто), затим Ивица Дачић (21 одсто), Војислав Шешељ ( 20 одсто), Бранко Ружић (19 одсто).
Најмању подршку за оно што раде и говоре имају, поред Пајтића и лидер СРС Војислав Шешељ, а Станковић каже да је интересантно да уочи унутарстраначког "дербија" у ДС између Пајтића и Драгана Шутановца, Пајтић има нешто већи број позитивних поена (10 одсто), али и у јавности негативнији став у односу на Шутановца, чије потезе подржава њих девет одсто.
Када је у питању страначки рејтинг, после листе око СНС иде листа око СПС са 10,8 одсто подршке, затим СРС са осам одсто подршке, покрет "Доста је било" има 7,5 одсто, ДС С-Двери 5,6 одсто, листа око ДС пет одсто, СДС-ЛДП-ЛСВ 4,9 одсто.
Највише грађана (84 одсто) као приритетан задатак нове владе види покретање економије, односно повећање инвестиција и раст запослености, а затим и борбу против криминала и корупције, решавање косовског питања, усвајање европских закона и стандарда...
"Грађани од владе очекују више хлеба и више правде", рекао је Станковић, додајући да је доста високо и одбацивање европских интеграција и окретање ка Русији.
На питање како очекују да ће живети у наредном периоду, 42 одсто њихм смтера да ће имати исти квалитет живота, 20 да ће живети мало боље, 16 одсто да ће живети мало горе.
Да Србија треба да буде члан ЕУ мишљења је 42 одсто испитаника, а негативан став по том питању има 35 одсто њих.
Станковић наводи да је пре 10 година скоро две трећине грађана било за улазак у ЕУ, да је сада још увек тај однос у корист ЕУ, али да се смањује број оних који су "за".
Да Србија треба да буде регионални лидер у политици помирења и сарадње сматра 67 одсто грађана, док 43 одсто њих верује да ће се регионални односи значајно побољшати, али у даљој будућности.
Истраживање је рађено на узорку од 1.200 испитаника, у периоду од 24. до 29. маја.
(Танјуг)