Игору Мировићу четворогодишњи мандат на челу покрајине
Игор Мировић, функционер Српске напредне странке изабран је на јучерашњој седници Скупштине Војводине за председника Покрајинске владе. Од укупно 120 посланика, за његов избор гласао је 81 посланик коалиције
окупљене око напредњака, те посланици Социјалистичке партије Србије, Јединствене Србије и Савеза Војвођанских Мађара, док је против било 29 посланика Српске радикалне странке, Демократске странке, Лиге социјалдемократа Војводине те покрет „Доста је било“. Два посланика коалиције Мађарски покрет – Демократска заједница војвођанских Мађара се уздржало од гласања.
Нова Покрајинска влада има 12 ресора, један више у односу на претходни период, а на челу осам ресора су кандидати које је предложила СНС, док су преостала четири ресора подељена коалиционим партнерима СПС-у, СВМ-у те представницима странака које су наступиле са напредњацима на изборној листи - Покрету социјалиста и Социјалдемократској партији Србије.
Ђорђе Милићевић(СНС) изабран је за потпредседника Покрајинске владе, а потпредседници су и Иван Ђоковић (СПС) покрајински секретар за привреду и туризам и Михаљ Њилаш (СВМ) који ће као и у претходном мандату водити Покрајински секретаријат за образовање, управу, прописе и националне мањине. Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине поверен је Владимиру Галићу (СНС), Секретаријат за финансије Смиљки Јовановић (СНС), Вуку Радојевићу (СНС) је на челу Секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство, Огњен Бијелић (СНС) водиће Секретаријат за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу, Зоран Милошевић (СНС) секретаријат за високо образовање и научно-истраживачка делатност, др Зоран Гојковић (СНС) Секретаријат за здравство, Мирослав Штаткић (СНС) секретаријат за култура и јавно информисање и односе с верским заједницама.Бившем државном одбојкашком репрезентативцу Владимиру Батезу (СНС) поверен је ресор спорта, а ресор социјалне политике, демографије и равноправност полова Предрагу Вулетићу (ПС), док је Покрајински секретаријат за енергетику, грађевинарство и саобраћај припао Ненаду Грбићу (СДПС).
У свом експозеу Игор Мировић се заложио за равномерни развој Војводине повећање инвестиција и запослености.
„Економски развој је прва и најзначајнија тачка програма нове владе у оквиру ког ће посебан акценат бити стављен на развој пословне инфраструктуре и привлачење инвестиција. Наш успех ће се мерити бројем фабрика и новозапосленима”, изјавио је Мировић, додајући да ће покрајинска администрација бити на располагању свим потенцијалним инвеститорима у Војводини, те да ће се велика пажња посветити и подстицајној политици за развој пољопривреде.
Према његовим речима, као кључни циљ нове Покрајинске владе поставља се политика која треба да доведе до сарадње са Владом Србије на свим нивоима и са свим локалним самоуправама, а не само са неким као што је то било до сада.
„Политика сукоба између покрајинске и републичке власти мора остати у прошлости и никада више да се понови“, казао је Мировић и позвао посланике да, гласајући за нови кабинет, „подрже Војводину“. Он је казао и да ће први принцип нове политике Покрајинске владе биће јасан оквир поделе надлежности, заснован на Уставу и превидив модел финансијера економског развоја.
Нова Покрајинска влада ће највише енергије потрошити на привлачењу домаћих и страних инвестиција, што ће бити главни оперативни приоритет, а наш успех мериће се бројем нових фабрика и бројем нових запослених у њима – казао је Мировић. Он је додао да ће један од најважнијих задатака администрације биће заштита мањинских права.
Мировић је најавио у наредне четири године велике инфраструктурне инвестиције у Војводини. Како је навео све планиране инвестиције Покрајинска влада ће поделити у четири велике групе, и у свакој била она велика или мала, бригу ће водити посебни пројектни тимови. Прво велике државне инвестиције на територији Војводине: пруга кроз Војводину, пруга Београд –Будимпешта, припрема пројекта и почетак радова на изградњи аутопута Нови Сад – Рума, Београд – Зрењанин, Београд- Вршац – Темишвар. Новоизабрани председник Покрајинске владе Игор Мировић изјавио је да ће Покрајинска влада имати три приоритета у свом раду, а да је први - убразан економски развој.
Мировић је рекао новианарима да ће тај први приоритет бити остварен у сарадњи са Владом Србије и са локалним самоуправама у АП Војводини које ће заједнички радити на реализацији пројеката који ће допринети бржем економском развоју.
Као други приоритет Мировић је најавио развој пољопривреде, што, како је казао, подрзумева развој малих и средњих пољопривредних газдинстава, развој система за наводњавање и свих других фактора који утичу на раст и развој пољопривредне производње, а трећи приоритет је однос са националним мањинама - националним заједницама.
„Уверен сам да је тим који сам представио и предложио за састав Покрајинске владе изузетно квалитетан и да је способан да реализује оно што сам најавио пред посланицима образлажући програм владе. Сигуран сам да ћемо после четири године мандата моћи да се подичимо оним што остаје иза нас”, рекао је Мировић.
Он је додао да је свестан да ће бити тешко реализовати све оно што је најавио.
На питање да прокоментарише поједине коментаре да је програм амбициозан, Мировић је рекао да у Војводини програм мора бити амбициозан и да без великих дела нема великих резултата.
Опозиција из ДС и ЛСВ је Мировићев план окарактерисала као „списак лепих жеља“ без јасних механизама како он да се изведе, али су најавили подршку свим предлозима нове војвођанске владе који би могли да утичу на побољшање живота у покрајини. Представници СРС рекли су да између ДС-а и СНС-а није значајна разлика и да ће бити против политике која слуша налоге из иностранства, а која је, према њиховој тврдњи, упропастила државу.
Председник Скупштине Војводине Иштван Пастор изјавио је синоћ да је програм Покрајинске владе, који је представио новоизабрани председник Игор Мировић, амбициозан, али у исто време и реалистичан, јер указује на све проблеме са којима се наше друштво сусреће.
Пастор је нагласио да му је драго што је изабрана Покрајинска влада и истакао да тим који је саставио Мировић као Покрајинску владу, на основу досадашњег учинка, односно биографија, улива поверење да ће се ослободити нова енергија у покрајинској влади и да ће, се без обзира на амбициозност програма и на потешкоће које као друштво имамо, остварити добре резултате.
„Јако је важно да смо, без обзира на узаврелу политичку сцену, успели очувати дигнитет Скупштине и тон који је био присутан у предходном периоду и мислим да је то најважније што Скупштина може да учини да би била институција, или орган који ће доносити оне одлуке које буду долазиле од стране покрајинске владе”, рекао је Пастор новинарима по завршетку седнице Скупштине АП Војводине.
На изборима одржаним 24. априла, коалиција „Александар Вучић – Србија побеђује“ коју предводи СНС освојила је 63 од 120 мандата у покрајинском парламенту. Листа СПС-Јединствена Србија (ЈС) има 12 посланичких мандата, а Српска радикална странка (СРС) и Демократске странке (ДС) имају по 10 посланичких места. Лига социјалдемократа Војводине (ЛСВ) има девет посланичких мандата, а покрет „Доста је било – Саша Радуловић“ има седам посланичких места. Као мањинске странке у покрајинском парламенту Савез војвођанских Мађара има шест посланичких мандата, листа „Мађарски покрет за аутономију – Демократска заједница војвођанских Мађара (ДЗВМ)“ два посланичка мандата и Зелена странка, која је регистрована као странка словачке националне мањине једног посланика. Коалицију у покрајини чине СНС, СПС-ЈС и СВМ. У протеклом четворогодишњем мандату, Покрајинску владу чинила је коалиција ДС-ЛСВ-СВМ.
Е. Марјанов - А. Савановић
Прерасподела надлежности
Пре треће седнице на којој је изабрана нова Покрајинска влада, посланици Скупштине Војводине на другој седници донели су већином гласова одлуку ио прерасподели надлежности појединих покрајинских секретаријата, те формирање новог Покрајинског секретаријати у Складу са уставним надлежностима, измењени су називи појединих скеретаријата па је Покрајинском секретаријату за културу и јавно информисање додата и надлежност односа с верским заједницама, Покрајински секретаријат за међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу проширио се и на регионални развој, а секретаријат за науку и технолошки развој од јуче се зове Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност. Покрајински секретаријат за енергетику продужио је назив на грађевинарство и саобраћај, а покрајинском секретаријату за привреду природат је и туризам.
На седници је донета и Одлука о избору председника и чланова 19 одбора Скупштине Војводине, који чине стална радна тела. Сваки одбор има 10 чланова.
Биће све видљиво
Говорећи о финасирању АП Војводине и проналаску алтернативних извора финасирања, Мировић је рекао да је немогуће очекивати било какав напредак са системом у коме се у Покрајини само чекају трансферна средства из Републике, већ се морају пронаћи друга решења, а као један од начина навео је финансирање из већ постојећих кредитних линија.
„Направићемо озбиљне промене. Ја хоћу да направим пословни модел, а не политичко - бирократски модел који је до сада био на снази. Све што будемо радили биће видљиво и знаћемо резултате баш као што сада знамо да пре две године нисмо имали ништа урађено за пројекат аутопута Нови Сад - Рума са тунелом кроз Фрушку гору, а да сада имамо у потпуности готов пројекат и урбанистички план, те да нам сада следи решавање имовинско-правних питања како би могли да почнемо са радовима”, рекао је Мировић.
Провера финансијског стања
На рачуну Покрајинске изборне комисије је остало 120 милиона динара вишка, као да је неко желео да Покрајинска изборна комисија има толики вишак на рачуну, који је касније за седам дана потрошен одлуком о буџетским резервама”, рекао је Мировић и најавио комплетну анализу финансијског стања. У последњих неколико дана било је неких активности које треба проверити.