Граду је потребно више договора, а мање политиканства
Као неко ко је давне 1979. године дошао у овај град на студије и стекао све врсте сатисфакције, едукативну, личну, професионалну и сада политичку, говори о Новом Саду
као граду широко отворених врата за све. Ово треба да буде охрабрење за све оне, који у овај град долазе са честитим намерама, спремни да се едукују, раде и учествују у друштвеном животу града, уважавајући законска и морална начела. Морају знати да ће им овај град узвратити на прави начин –изјавио је у разговору за "Дневник" новоизабрани председник Скупштине града Новог Сада Здравко Јелушић.
Одборници су већином гласова у петак донели одлуку да Јелушићу повере мандат руковођења новосадским парламентом, па ће за разлику од претходне четири године где је из одборничке столице гледао ка председавајућем, у наредном периоду из председничке позиције гледати ка одборницима, а његово искуство из претходног мандата дало му је и одређене идеје како унапредити функционисање скупштине. Као човек који је већ други мандат у Скупштини града, истиче да је препознао одређене проблеме у функционисању сале и информационог система који би требало да омогућити бржи и ефикаснији рад одборника.
– Пре свега, плашим се да је ова сала противпожарно проблематична и позваћу надлежне да провере да ли је могућност излаза из редова у овој сали у границама противпожарно прихватљивих норматива. Можда о томе нико није водио рачуна, јер се број одборника додавао од 70 до 78 простим одавањем столица, па ми се чини да је угрожена безбедбност у сали Скупштине. Такође, информациони систем који је уведен пре три године, још увек није у пуној функцији, па ћемо добављачу дати рок да то доведе до прихватљивог нивоа функционисања. Данас је тај систем само сметања пошто опрема за електронско гласање и информциони систем заузима простор испред одборника који због тога немају могућност да одлажу материјал за скупштинске седнице – нагласио је Јелушић.
То су технички пробеми, а да ли то значи да би ускоро посланици могли добити бар нове столице?
– Нове столице не, али реорганизацију сале да и то, наравно, уколико не буде много коштало. Ми стварно желимо да се понашамо апсолутно одговорно према новцима грађана и зато ћемо да видимо, уколико не изискује велика средства, да обезбедимо логичнији расподед седења, да људи могу нормално да седе у скупштинској сали и самим тим, лакше функционишу. Било би идеално да профункционише електронски систем, а ако то није могуће, још једном наглашавам, морамо омогућити одборницима могућност одлагања и манипулације са скупштинским материјалима који су некада и више од 1.000 страница текста.
Како, осим техничког аспекта, гледате на политички аспект функционисања градског парламента у претходном периоду?
– Овај парламент је, у претходном периоду, понекад, био полигон за показивање одређених људских слабости. Неки су желели личну промоцију, самим изласком за говорницу и указивали на проблеме који реално не постоје. У претходном периоду, у Скупштину града је ушло много нових одборника. А политика је такође занат, људи морају да уче, и то пре свега понашање по пословнику и по закону. Многи одборници претходног сазива то на жалост нису знали, па су врло често кршили пословник, рекламирали повреду пословника без основе, а самим тим продужавали скупштинске седнице у недоглед. Чинило се да су седнице скупштине саме себи биле циљ, уместо да буду место лоцирања проблема који реално постоје у овом граду. Ми као владајућа већина у овом граду желимо да чујемо примедбе опозиције и наравно, да их уважимо увек када су на прави начин аргументоване.
Сигуран сам да градоначелник Милош Вучевић, као рођени Новосађанин, жели да овај град буде узор другим градовима у Србији, у свему што чини живот грађана лакшим и бољим. А све то што треба да се уради, мора проћи кроз ову институцију. И колико год скупштина изгледала мање важна од, рецимо, Градског већа, добар рад скупштине и те како убрзава доношење и верификацију аката неопходних за функционисање града. Не бих волео да вам неко сутра каже: "Гледао сам скоро оне наше политичаре у локалном парламенту који се више баве собом него проблемима грађана", јер грађани то и те како препознају.
Опозиција је на конститутивној седници приговорила да је маргинализована у изборима чланова Комисије за кадровска и мандатно–имунитетна питања, јер су без места у тој комисији остали ЛСВ и ДС?
– Ми припремамо промену пословника, где би биле јасно дефинисане све тачке које су недоречене, односно остављене су на тумачење скупштинској већини. Једна од њих је, и колико у одређеним комисијама и радним телима која одборничка група треба да добије чланова. За време власти ДС и ЛСВ–а уведено је правило да, од девет чланова комисије, они као владајућа коалиција имају шест, а опозиција три. Када смо то ми применили, кажу да није фер. Интимно, као човек, верујем да то треба мењати и истог је става градоначелник Вучевић. Зато сам најавио промену пословника о раду скупштине на састанку са председницима одборничких група и они су то прихватили, али очито нису пренели својим одборницима, па је дошло до неспоразма. СНС је државотворна странка и нама је познато колико су битни, јасно дефинисани принципи организације и функционисања свега, па и уређења и рада локалних парламента.
Што се тиче политичког дијалога унутар Скупштине, он не одудара у односу на раније, пре свега што се тиче односа власти и опозиције и њиховог наступања. Шта ћете ви као председник скупштине иновирати у смислу унапређења дијалога власти и опозиције?
– Сазвао сам за понедељак све шефове одборничких група да још једном размотримо начин седења, да око тога не буде неспоразума, и да покушамо дефинисати параметре за другачији вид учествовања у комисијама које ће бити формиране. Ја ћу као председник да се трудим да са шефовима одборничких група, ако треба, имам и више пута недељно састанке, да би што је могуће мање било неспоразума на самим седницама. Самим тим што ће бити више правила у пословнику, верујем да ће бити мање простора за политиканство које реално не води нигде.
Иако долазите из исте странке као и градоначелник Вучевић, за добро функционисање града неопходна је добра сарадња Скупштине и извршне власти, односно градоначелника и Градског већа. Какву сарадњу на том нивоу очекујете?
– Можда је раније и постојао "шум на везама" између два градска органа, али верујем и да нисам случајно предложен на ову функцију од стране градоначелника Милоша Вучевића. Морам да признам да сам и сам био поприлично изненађен предлогом да будем председник градског парламента, јер сам члан странке нешто више од две године. Верујем да је мој избор у ствари намера да се ствари додатно убрзају, да сарадња Скупштине града и Градског већа буде таква да материјали долазе по хитном поступку само када је то стварно неопходно и да се тај однос упристоји, активности планирају и теку по, законом и уредбама, дефинисаним процедурама. Да би се то могло извести, неопходно је квалитено планирање. На мени је да уведем градски парламент у свему, у функционисање по Статуту града и Пословнику о раду скупштине, а верујем да ће ново Градско веће бити у могућности да припрема материјале на време да би одборници били у могућности да се са њима упознају на временски адекватан начин.
Председник парламента је један од највиших представника локалне самоуправе. Што се тиче вашег рада, колико ћете бити отворени према грађанима?
– Никада нисам имао проблема да се срећем ни са ким, али састанци морају резултирати ефектима. Радо ћу ићи на зборове грађана, пошто ми је то статутарна обавеза, да заједно са другим одборницима дефинишемо њихове проблеме, јер је решење проблема некада само добра воља, али и врло често, дуготрајан бирократско – правнички процес. Желим да учествујем у томе, да би овај град био још лепше и хуманије место за живот.
Александар Савановић