broken clouds
15°C
19.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Година у знаку социјалне заштите у Војводини

02.01.2017. 21:45 21:12
Пише:

Година пред нама је у знаку социјалне заштите, најавио је покрајински секретар за социјална питања, демографију и равноправност полова

Предраг Вулетић крајем прошле године. Он је тада навео да нови секретаријат који води има пуну подршку председника Покрајинске владе Игора Мировића и свих чланова владе и да је резултат те подршке и буџет за 2017. годину од 63,6 милијарди динара у којем се посебно водило рачуна о унапређењу социјалне заштите.

Један од трајних приоритета Покрајинске владе је подстицање рађање деце. Према ранијим подацима секретаријата за социјална питања ради се о 4.100 породици у Војводини које из покрајинске касе добију по 12.000 динара месечно. За ту сврху према ранијим подацима покрајинског секретаријата за социјална питања месечно се издваја око 50 милиона динара. Та мера је у Војводини уведена 2013. године, али бивша Покрајинска влада приликом планирања буџета за 2016. годину није обезбедила континуитет до краја године, јер за треће дете је определила новац само за прву половину године, тако да је нова Покрајинска влада ребалансом буџета у септембру требала да обезбеди 200 милиона динара за исплату новчане накнаде за треће дете до краја прошле године. У овогодишњој покрајинској каси за треће дете је до краја године опредељено 600 милиона динара. Исти случај је био приликом планирања прошлогодишњег буџета је био и са регресирањем превоза ученика. За ту намену такође је обезбеђен новац септембарским ребалансом буџета. Овогодишњи буџет води рачуна и о суфинансирању вантелесне оплодње који је део програма демографског развоја Војводине. За те намене у буџету је обезбеђен новац за 160 породица у износу од 25,6 милиона динара.

Покрајинска влада је у протекла три месеца издвојила значајна средства за унапређење социјалне заштите. У складу са основним циљевима које је због затеченог стања поставила нова Покрајинска влада улагано је у санацију и опремање установа социјалне заштите широм Војводине. Из текуће буџетске резерве издвојено је 60,3 милиона динара за санацију и опремање 27 установа социјалне заштите, међу којима су домови за децу и омладину, установе за душевно оболела лица и особа ометена у развоју, геронтолошки центри и домови за пензионере.

То је наменски новац намењен за набавку медицинске опреме. Сваки новац у установе социјалне заштите је добро дошао – изјавио је том приликом новинарима директор Геронтолошког центра у Суботици Петар Блажевић.

– Драго нам је што у овој тешкој години Покрајинска влада мисли и на нас. Такође, имамо и помоћ републике, која нам је обезбедила санитетско возило и 12 милиона динара за набавку опреме. Ситуација у социјалној заштити јесте тешка, али уз њихову помоћ трудимо се да обезбедимо најбоље услове за живот наших корисника – рекао је Блажевић, а преноси сајт Суботица инфо.

Досадашње улагање у област социјалне заштите потврђује да је била добра одлука да се у новом сазиву Покрајинске владе буде формиран секретаријат за социјалну политику, демографију и равноправност полова.

Е. Марјанов

 

Хитне интервенције Покрајинске владе

Да се ради о великом и значајном улагању за санацију установа социјалне заштите, сведочи и податак да је буџет за те намене у протекле две године био мањи од 50 милиона динара. Хитном интервенцијом Покрајинске владе омогућено је да се у домовима за децу и омладину у Белој Цркви, Панчеву, Сомбору, Сремској Каменици и Суботици финансирају грађевински радови, ремонт купатила, набавка намештаја за дечје собе, увођење информационог система. Средства су обезбеђена и за 12 геронтолошких центара и три дома за пензионере, у којима ће осим грађевинских радова бити финансирана и набавка медицинске опреме, опремање кухиња, реконструкција санитарне и хидрантне мреже. Установама за душевно оболела лица и особа ометена у развоју средства су усмерена између осталог за трошкове грађевниских радова, набавку медицинских мадраца, опреме за кухиње, реконструкцију крова и тоалета.

Пише:
Пошаљите коментар