Џоплинг: Србија кључна за стабилност у региону
- Србија је кључна земља за стабилност у региону, а ми поштујемо став српског народа и његовог руководства о чланству у НАТО и жеље за конструктивним партнерством,
оценио је данас потпредседник Парламентарне скупштине НАТО Томас Мајкл Џоплинг у разговору са посланицима Скупштине Србије.
Џоплинг је разговарао са члановима одбора за спољне послове, за одбрану и унутрашње послове, за европске интеграције и члановима сталне делегације Народне скупштине при ПС НАТО, саопштила је Скупштина Србије.
Саговорници су се сагласили да ће се добра сарадња Србије и НАТО Алијансе, у оквиру програма Партнерство за мир, наставити и у будућности, са циљем очувања мира, просперитета и стабилности у региону Балкана.
Џоплинг је додао да је сарадња Србије и НАТО интензивна и свеобухватна и поздравио је потписивање споразума о сарадњи у области логистике.
- Ми у Парламентарној скупштини НАТО позивамо и НАТО и Европску унију да остану посвећени овом региону и подржавамо преговоре Србије о придруживању ЕУ. Апелујемо на националне политичаре да покажу дух компромиса за реформе и искорењивање корупције, додао је он.
- Дајемо пуну подршку напорима Владе Србије у борби против корупције, поздрављамо њен изузетан напредак, о чему сведоче и најновији подаци Светске банке, и надамо се наставку нормализације односа Београда и Приштине, рекао је Џоплинг.
Потпредседница Скупштине Србије Гордана Чомић истакла је да је уверена да ће и у наредном сазиву парламента сваки документ који буде у фунцкији сарадње са НАТО бити усвојен и да ће наредна делегација у ПС НАТО наставити да пружа пун допринос раду ове организације.
Председник Одбора за европске интеграције Александар Сенић истакао је да је још 2013. године Одбор донео одлуку о разматрању преговарачких позиција Србије са ЕУ и пуном укључивању цивилног сектора у преговарачки процес кроз формирање Националног конвента, што је поздравио и Европски парламент.
Шеф делегације Народне скупштине при ПС НАТО Драган Шормаз, као и чланови наше делегације Дубравка Филиповски и Дејан Раденковић говорили су о примени Бриселског споразума и указали на опструкцију косовских Албанаца по питању формирања Заједнице српских општина.
Потпредседник Скупштине Србије Игор Бечић рекао је да се Србија војно неутрална држава, која не тежи чланству у НАТО, али жели да унапредимо партнерску сарадњу у оквиру расположивих механизама Партнерства за мир.
У делегацији Одбора за цивилну димензију безбедности ПС НАТО били су и Виталино Канас, председник тог Одбора, као и шефови и чланови делегација 13 земаља у овој организацији, док су испред Народне скупштине састанку присуствовали и посланици Љубиша Стојмировић, Весна Марковић, Бранислав Блажић и Марко Ђуришић, истиче се у саопштењу.
(ФоНет)