Дрецун: Није битна ФИФА, кључ је у Уједињеним нацијама
Након Европске фудбалске федерације (УЕФА), и Светска је примила под своје окриље Косово. „За” је гласала 141
чланица ФИФА, док су се овом преседану успротивиле 23 земље. По оцени Канцеларије за КиМ, овом одлуком „ФИФА је постала саучесник у правном насиљу на основу којег је самопроглашено Косово уведено у УЕФА”. „ФИФА је, уместо да се брине о интересима спорта, овим на себе преузела улогу политичког тела, потпуно занемарујући чињеницу да ће репрезентације земаља које не признају једнострано проглашену независност Косова бити доведене пред веома тежак избор уколико дођу у ситуацију да играју против селекције непостојеће државе”, саопштила је Канцеларија.
– Најважније је да Косово не постане чланица Уједињених нација – каже за „Дневник” председник Одбора за КиМ у досадашњем сазиву Народне скупштине Милован Дрецун. – Све ово друго је покушај оних који стоје иза самопроглашене независности Косова да некако ојачају тај међународни капацитет, који толико недостаје Тачијевој парадржави. Али ти покушаји не могу иоле значајније да промене положај Косова у међународној заједници. Кључна битка се, дакле, води у УН, што се показало и у Унеску, и ту препреку још увек – а надамо се да ће тако и остати – ни косметски Албанци ни њихови ментори не могу да прескоче.
У седмици за нама челни косовски званичници, премијер Иса Мустафа и председник Хашим Тачи, говорили су о бриселском дијалогу, први помињући потребу да размотри формат разговора са Београдом, а други тврдећи да „дијалог тражи нову енергију и динамику”.
– У питању су дневни, тактички потези Приштине која на све могуће начине, па и призивањем „новог формата, енергије и динамике”, заправо само покушава да што је могуће дуже одложи формирање Заједнице српских општина, како би је некако обесмислила, разводнила, да од ЗСО, када коначно буде формирана, не остане ништа или тек пука љуштура онога што је договорено у Бриселу. То Београд неће прихватити, то српски народ на КиМ неће прихватити! Уосталом, и Брисел има одговорност да не дозволи Приштини да тако нешто уради. У супротном, потпуно ће бити обесмишљен процес нормализације односа и он неће имати никаву даљу перспективу – поручује Дрецун.
Коментаришући недавну поруку Федерике Могерини да „ЗСО неће бити паралелна структура власти и да нече довести у питање територијални интегритет Косова”, саговорник „Дневика” истиче да је висока представница за спољну политику ЕУ том неспретном изјавом показала да ипак нема довољно искуства за посао који јој је поверен.
– Заједница српских општина није никаква „паралелна структура власти” већ је у питању договор који је постигнут између Београда и Приштине уз посредовање Брисела. А тај договор, којим је чврсто прецизирано да ће ЗСО имати одређене надлежности и да ће на договорени начин бити позиционирана у систему власти који функционише на КиМ, обавезујући је за све стране. И њега не може нико да мења. Дакле, имамо прецизан договор и Заједница ће бити формирана без обзира на све то што раде поједини званичници ЕУ.
У том контексту Дрецун је посебно апострофирао потпредседницу Европског парламента и известиоца ЕП за Косово Улрике Луначек, која је пре неколико дана поново поручила да ће Србија морати да призна Косово ако хоће у ЕУ...
– Такве и сличне дестабилизујуће изјаве директно наносе штету даљем процесу нормализације односа јер охрабрују Приштину, односно албанску страну, да настави са избегавањем обавеза које је преузела Бриселским договором. Улрике Луначек се позива на некакву реалност, а никако да схвати да је реалност то да је Косово и Метохија део територије Републике Србије и да нико не може једностраном вољом да мења међународно признате границе чланице Уједињених нација. Тек када буде то схватила, као наводно велики борац за поштовање европских стандарда моћи ће да у пуном моралном капацитету ради посао европарламентарца - да доноси законе и поштују их, уместо што их, као што сада ради, на најгрубљи начин крши!
Мирослав Стајић