Додик: Нисам хтео да тргујем интересима РС
БАЊАЛУКА: Председник републике Српске Милорад Додик оценио је данас да је одлука одлазеће америчке администрације о увођењу санкција према њему депласирана и да је
последица његове неспремности да тргује интересима РС.Он је на конференцији за новинаре рекао да је ту одлуку увела Канцеларија за контролу имеовине и странаца али да он нема никакву имовину у Америци, већ да је има у Србији, алио да Србију не доживљава као иностранство.
Објашњава да је одлука одлазеће америчке администрације дошла као приситсак јер није био спреман да тргује интересима РС, да су то од њега очекивали разни амбасадори, а поготово америчка амбасадорка у Сарајеву Морин Кормак.
Он амбасадорку Кормак сматра најодговрнијом за ову одлуку и захтева од Сената да буде повучена те подсетио да је она у РС већ проглашена за персону нон грата."Нисам спреман да подеридм интерес РС било ком свом личномк комодитету", рекао је Додик и грађанима РС поручио да ова одлука за њих ништа не значи и да ништа неће променити у њиховим животима.
Изетбеговић: Санкције Додику шамар за целу БиХ
Бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић изјавио је данас да су санкције америчке администрације Милораду Додику шамар за целу БиХ, чему је , како каже, сам допринео својим изјавама и понашањем протеклих месеци.
Оно што је Додик урадио било је погрешно", рекао је Изетбеговић и додао да порука САД није погрешна, већ напротив да је добра чак и за Додика, не би ли стао и зауставио неке процесе.
Ово је, казао је, порука свима који мисле да тако могу да раде и прелазе црвене линије, да провоцирају.
"Погледајте како се понашао према високом представнику, међународне заједнице, према миру и стабилност, рекао је Изетбеговић новнарима у Сарајеву.
Упитан да каже да ли се може десити да нова америчка администрација промени мишљење, Изетбеговић је рекао да је то одлука америчке владе те да је она дуго и темељито припремана.
Што се тиче других ствари, не могу знати шта ће се десити, рекао је Изетбеговић.
На питање мисли ли да ће још неко од бх. политичара бити подвргнут санкцијама америчке администрације, Изетбеговић је рекао да чисте сумња, те да нико осим Додика није прешао црвену линију.
На констатацију да Хрвати у БиХ све више причају о трећем ентитету у БиХ, Изетбеговић је рекао да то није ништа страшно те да свако поставља вискоке захтеве како би добио оно што му треба.
Упитан да ли мисли да ће и друге земље чланице ЕУ увести санкције Додику, Изетбеговић је рекао да не зна, и да ће чланице ЕУ заједнички донети одлуку о томе.
Русија осудила увођење санкција САД Додику
Русија осуђује увођење санкција Министарства финансија САД против председника Републике Српске Милорада Додика, саопштило је Министарства спољних послова Русије.
„Снажно осуђујемо овај тенденциозни корак. Разматрамо га као још један доказ грозничавих покушаја одлазеће администрације Барака Обаме да вештачки компликује даље међународне напоре у постконфликтном решењу на Балкану и другим регионима“, наводи се у саопштењу ојављеном на сајту руског министарства.
Амерички Стејт департмент саопштио је јуче да је председник РС Додик стављен на "црну листу" САД.
Реаговања: Санкције Додику су замјена теза
Санкције које је председнику РС увела одлазећа америчка администрација изазвавле су низ реаговања представника власти и опозиције у РС, који сматрају да је реч о замени теза, јер је управо Милорад Додик тај који се, како кажу, залагао за одбрану темељних принципа Дејтонског споразума за разлику од бх. политичара и представника међународне заједнице који су настојали да га деградирају.
Премијер Србије Александар Вучић је јуче у Давосу рекао да није реално очекивати да се Србија придружи санкцијама против председника Додика.
" Влада је та која као колегијални орган одлучује. Лично, не знам како да вам одговорим. Да ми кажемо да Србија замрзава имовину председнику Републике Српске и да му не дамо да допутује у Београд, није реално и то се неће догодити", рекао је Вучић.
Председник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић поручио је да су санкције неприхватљиве и да, како се показало у пракси, никада не воде решењу и напретку. Додао је да је забрињавајуће да су санкције као ригидна, недемократска мера, изречене због поштовања највиших демократских института, какав је, рецимо, референдум.
"Није ово први пут да се неком званичнику Републике Српске изричу санкције. И у прошлости смо имали санкције, па чак и смену једног председника Републике и председника Народне скупштине. Кроз континуитет санкција показало се да то никада није водило напретку, ни социјалном, ни економском, као ни јачању демократских капацитета. Све несугласице и све проблеме могуће је решити једино дијалогом - нагласио је председник Народне скупштине.
Саветник председника Српске Александар Врањеш рекао је да су разлози за стављање имена председника Српске на "црну листу" неуверљиви. Додао је да је председник Додик сву политику посветио спровођењу Дејтонског споразума, да би га сад управо они који прекрајају Дејтон санкционисали.
Увођење санкција председнику Републике Српске од стране водећег дела евроатлантске међународне заједнице је њен најпогубнији чин бахатости, ароганције и насилништва, наводи се у писму професора Факултета политичких наука у Бањалци, Емила Влајкија.
" Треба бити истински глуп па да се за референдум прозива искључиво Милорад Додик. Овим санкцијама, успели су остварити темељни српски став: Јединство српског народа и то са обе стране Дрине. Овим су санкцијама отворили очи свим Србима који су коначно схватили да им је живот у овој немогућој држави немогућ. Овим су санкцијама запечатили судбину БиХ. Од сада је референдум Српске за конфедерацијом, па и осамостаљењем, метафорички речено, питање дана", навео је Влајки.
За председника Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Недељка Митровића, увођење санкција председнику Додику још један је доказ пристрасности америчке администрације.
И већина политичких аналитичара сматра да је овакав потез америчке администрације непотребан и да ће додатно успорити европски пут БиХ.
Опозициона Српска демократска странка не подржава увођење било каквих санкција према било коме, из било којег дела БиХ, јер сматра да се на тај начин не могу решавати или усмеравати одређена питања, изјавио је потпредседник СДС-а Мирко Шаровић.
"Без обзира што је председник Републике Српске Милорад Додик један од наших политичких противника, што се са њим не слажемо око много тога у вези са вођењем политике у Српској јер сматрамо да је води у опасном смеру, СДС и ја не подржавамо увођење било каквих санкција и то је наш принципијелан став", рекао је Шаровић новинарима у Источном Сарајеву, пренели су бањалучки медији.
Шаровић је навео да странка којој припада има дуго и негативно искуство у вези са увођењем санкција. Он је истакао да је СДС под санкцијама САД, ЕУ, ОХР-а и неких појединачних земаља била 12 година.
"СДС је на неки начин још под санкцијама САД, а неки од нас и појединачно. Ја сам лично под санкцијама више од осам година и отуда је наш принципијелан став да не подржавамо увођење било каквих санкција према било коме из било којег дела БиХ", нагласио је Шаровић.
Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић изјавила је у Сарајеву да санкције САД против председника Републике Српске Милорада Додика представљају недостојан потез који су иницирале стране дипломате у БиХ.
"То више говори о њима него о ономе коме су упућене", рекла је Мајкићева новинарима.Она је изразила уверење да ове санкције неће дуго остати на снази и каже да је сигурна да ће председник Додик наставити на најбољи начин да брани и презентује ставове Републике Српске и српског народа у БиХ.
Мајкићева је констатовала да у БиХ још није научена лекција да ако је само једноме добро, то није дуготрајно, да треба да буде добро свима."Свима који ликују може се десити да то буде кратког даха. Подсетићу вас кад се то догоди", рекла је Мајкићева.С друге стране посланици странака из Федерације БиХ позивају Додика да поднесе оставку.
Тако сматрају Саша Магазиновић из СДП-а и Дамир Бећировић из ДФ-а, који тврди да ће санцкије Додику имати последице и по БиХ."Биће интересантно да видимо и које ће земље ЕУ и чланице НАТО пратити ове санкције и каква ће ситуација бити у региону", додао је Бећировић.
Посланик СДА Садик Ахметовић уверен је да ће последице санкција Додику трпети и грађани Републике Српске."Овај потез САД логичан је слиед за све оне који руше Устав БиХ и раде на деструкцији и дестабилизацији БиХ", рекао је Ахметовић, који, такође, сматра да је најбоље решење да Додик поднесе оставку на место председника, преносе медији у Бањалуци позивајући се на Срну.
Додик: Кормак је непожељна и треба кривично да одговара
Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да је амбасадорка САД у Сарајеву Морин Кормак већ непожељна у РС, те затражио од Министарства спољних послова БиХ да је прогласи "персоном нон грата".
Затажио је њено хитно повлачење из БиХ и сматра да Кормакова треба кривично да одговара.
Додик је Кормакову оптужио да је изразито пробошњачки и антисрпски настројена, те пожелео да оде из БиХ и да се више никада не врати.
Кормакова је, истиче, лажно информисала Вашингтон о стању у БиХ.
"Дуго је познато да САД немају неку изразиту политику према овом делу света, али је познато и да су те политике водили амбасадори. Кормак сноси пуну оговорност за овај циничан поступак који је повукла два дана пре одласка њених шефова", констатовао је Додик.
Кормак је, додао је, доказани непријатељ Срба и РС."Она је непожељна особа у РС, тражим да буде проглашена персоном нон грата у БиХ, да буде хитно повучена и да буде кривично гоњења због мешања у ствари других земаља", рекао је Додик.
Додао је да је амбасадорка САД у Сарајеву кршила међународно право и Дејтонски споразум, као међународни акт.
Она је, казао је, масовно кршила устав БиХ мешајући се у одлучивање и рад органа у БиХ.
Осим што је лажно информисала Стејт департмент о стању у БиХ, Кормак је високог представника Валентина Инцка претворила у свог полтрона, казао је Додик.
(Танјуг)