Додик: Никога не вређамо, имамо право на 9. јануар
Странка на чијем челу је председник РС Милорада Додика - СНСД саопштила је данас да у потпуности обустављају медијску кампању за локалне изборе,
како би се сва пажња јавности до 25. септембра усмерила на одржавање референдума о Дану Републике Српске. Сав свој закупљени медијски простор у електронским медијима и на површинама за оглашавање у јавном простору она ће уступити Комисији за спровођење референдума, како би што боље информисала грађане референдуму. Из СНСД – а су и јуче позвали све становнике РС да у што већем броју изађу на референдум и одбране, како наводе у саопштењу, „право на РС и њен Дан 9. јануар„.
Уставни суд Босне и Херцеговине у суботу је донео одлуку којом се забрањује одржавање референдума у Републици Српској, одбацивши апелацију парламента РС да преиспита своју прошлогодишњу одлуку. Тај суд је 26. новембра 2015. године наложио Народној скупштини РС да промени Закон о празницима у делу који се односи на прославу Дана РС 9. јануара, указујући да је обележавање Дана РС тог дана неуставно и дискриминаторско по грађане РС који нису Срби.
Председник Републике Српске Милорад Додик и јуче је остао на становишту да референдумом Дану републике у РС никога не вређа нити изазива. Категоричан је да су сви у Српској веома одлучни да референдум о Дану Републике буде одржан 25. септембра, јер је то кључно и законско право РС.
Како је рекао, „ у одлуци суда пише да о Дану републике нисмо никога питали кад смо уводили 9. јануар - па ево прилике да их питамо. Бошњаци могу да не изађу на референдум, или да изађу и гласају против - и то је став „. Додик је уједно потврдио да је влада РС већ усвојила први предлог измена да се обавезност обележавања тог празника не односи на оне које то вређа и који не могу са њим да се идентификују.
Додик је подвукао да је свима јасно да је Уставни суд БиХ политички мотивисан и да је под политичким притиском појединих бошњачких политичара, као и појединих амбасада и Канцеларије високог представника, „који покушавају у БиХ да тренирају одређене политике”. Упитан да ли су могуће санкције због одржавања референдума, Председник РС је рекао да је немогуће да се уведу санкције за другачију политику и да је то време давно прошло, али и ако буде таквих покушаја да ће то бити учинити неколико појединаца. „Видеће се да ће референдум 25. септембра бити масовно подржан у Републици Српској и уверен сам у то „, истакао је Додик, најављујући да ће Српска, након референдума, у сваком случају наставити са имплементацијом одлуке Уставног суда БиХ и у парламенту Српске ће бити одлучено на који начин ће се прилагодити Закон о празницима.
Додик је нагласио да ће Српска увек користити референдум као облик одлучивања када треба да заштити своје интересе и свој народ. „ Од тога нећемо одустати никада и радује ме што сам видео и да је огромна већина из опозиције рекла - настављамо даље „, истакао је Додик.
На питање да ли је спреман за ревизију Дејтонског споразума и да ли би око тога могао да се договори са Хрватима и Бошњацима, Додик је казао да је „ Дејтонски споразум драматично промењен и остало је да се реши неколико статусних питања - због чега се Хрвати и буне”.
- Од артикулације циљева Хрвата зависиће и наш однос. Нисам против да Хрвати имају своју политичко - територијалну јединицу у БИХ, али она не може да задире у територију РС. Ми нисмо за то да изађемо из БиХ уколико се она врати на Дејтонске принципе. Зависно од тога колико то буде доносило добро или лоше РС, донећемо рационалну одлуку, нагласио је Додик.
Члан Председништва БиХ из РС Младен Иванић рекао је да ће институције Српске морати заузети неки став о одлуци Уставног суда, али и додаје да ће поштовати одлуку Народне скупштине РС и, ако остане овако како јесте, изаћи на референдум. Он није желео да коментарише ставове америчке амбасаде у БиХ и изјаве члана Председништва Бакира Изетбеговића, али је истакао да „ ко год мисли да ће на силу терати српски народ да одустане од датума и догађаја који су њему битни, страшно греши „.
- Напротив, насилним терањем БиХ се све више руши- проценио је Иванић, који “ гарантује да ће 9. јануар остати довољно велики и снажан празник јер ће српски народ тај дан славити са још већом снагом и уверењем ”. То је оно што знам и зато сам потпуно миран, казао је Иванић, примећујући да је након одлуке Уставног суда дошло до погоршавања политичких прилика у БиХ.
Амбасада САД у БиХ позвала је све стране да поштују одлуку Уставног суда и упутила апел руководству РС да се уздржи од одржавања референдума, док Изетбеговић сматра да би непоштовање одлуке суда значило кршење Дејтонског споразума.
Висока представница ЕУ Федерика Могерини и европски комесар за проширење Јоханес Хан позвали су све стране у БиХ на смиреност, а институцијама поручили да реше ово питање кроз конструктиван дијалог и поштовање владавине права.
Високи представник у БиХ Валентин Инцко позвао је власти у РС да се уздрже од спровођења референдума који, како он тврди “ нема законске основе ”.
С. Станковић
Ко је нервозан, његов проблем
Председник Републике Српске подсетио је да више од 80 одсто одлука Уставног суда БиХ није спроведено, што говори о његовом бесмислу.
„Ми нисмо рекли да не спроводимо одлуку Уставног суда, ми је спроводимо. Нама није речено како да је проводимо. Одлучили смо да је спроведемо путем референдума. Што је неко хистеричан, нервозан, таман он долазио и из Амбасаде САД, то је њихов проблем. На нама се неће вежбати ни Американци, нити било ко други, поручио је Додик.