moderate rain
13°C
26.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Ђурић: Међународна заједница да заустави формирање војске Косова

07.03.2017. 16:23 13:52
Пише:

међународне заједнице да то заустави, изјавио је данас директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

"Захтевамо од међународне заједнице да без одлагања заустави ову опасну ескалацију политичких односа у јужној покрајини", рекао је Ђурић новинарима у Београду.



Он је додао да би успостављање било какве војске и војне формације на КиМ представљало директно кршење Резолуције 1244 СБ УН и војно-техничког споразума из Куманова, на основу којих је 1999. године заустављен рат у јужној покрајини. 

Ђурић је истакао и да српски представници у институцијама у јужној покрајини неће ни директно ни индиректно подржати такву иницијативу.

Како је рекао, Приштина би формирањем војске задала озбиљан ударац тешким напорима за међунационално помирење, поправљање односа Срба и Албанаца на подручју јужне покрајине и успостављању трајне стабилности.



"Чињеница је да је великоалбански пројекат главна претња стабилности региона и стварање некакве албанске паравојске на КиМ било би доливање уља на ватру и претња тешко успостављеном миру", рекао је Ђурић.

Како каже, косовске безбедносне снаге би, чак и да буду наоружане тешким наоружањем, могле да буду претња једино ненаоружаном српском народу на КиМ, што Србија никада неће дозволити.



Подсећа да је српски народ јасно ставио свима до знања да је против формирања албанске војске на КиМ и да би једнострано стварање такве формације трајно скренуло са пута процес дијалога и све покушаје да се односи Срба и Албанаца учини бољим.

"Покрајинама није место да праве војске, а ни нашој јужној покрајини која је у претходних 17 година од рата видела толико патњи", рекао је Ђурић.

Он је додао да међу албанским политичарима има много оних који не схватају "шта им приличи", те да би требало још једном да саслушају и боље разумеју српску народну пословицу - "видела жаба да се коњ поткива па и она подигла ногу".



Косовски председник Хашим Тачи предао је данас нацрт Закона о трансформацији безбедносних снага Косова у Војску Косова председнику косовске скупштине Кадрију Весељију. 

Нацрт закона се не односи на уставне промене, преноси портал Коха.нет, већ се њиме мењају ингеренције Косовских безбедносних снага.

 


Тачи предао Нацрт закона за формирање косовске војске 

Косовски председник Хашим Тачи предао је данас нацрт Закона о трансформацији безбедносних снага Косова у Војску Косова председнику косовске скупштине Кадрију Весељију. 

Овај Нацрт закона се не односи на уставне промене, преноси портал Коха.нет, већ се њиме мењају ингеренције Косовских безбедносних снага.

Тачији је изјавио да је иницијатива за трансформацију БСК од суштинске важности, преноси РТК2.



"Желим да вас обавестим да сам на основу мојих уставних овлашцћења као врховног команданта КБС дао председник Скупштине предлог закона за транформацију КБС. Ова иницијатива је неопходно и има за циљ очување територијалног суверенитета и има за циљ очување мира на Косову и регион," рекао је Тачи.



"Нисмо успели да формирамо Војску Косова јер су српски посланици јасно ставили до знања да они никада не би гласали за промену уставних амандмана. Косово не може да остави своју судбину на милост и немилост било кога. За мене је суштина важнија од симболике са именом," додао је Тачи.

Тачи је такође рекао да ова трансформација нецће утицати на овлашцћења или мисију Кфора.

Председник Скупштине је рекао да ће сутра сазвати председништво скупштине како би шефови посланичких група распављали о овом закону. Весељи је рекао да цће ова трансформација допринети миру у региону.



"Ово је добар дан за грађане Косова. Председник је наступио у складу са својим уставним овлашцћењима. Ја цћу сутра сазвати председништво како би испоштовали све процедуре. Кроз ову трансформацију, Косово ће да допринесе миру у регион, "- рекао је Весељи на конференцији за новинаре.

 


Дачић: Србија се противи формирању војске Косова 

Србија не гледа позитивно на најаве формирања оружаних снага Косова и у политичком смислу ће урадити све да до тога не дође, изјавио је данас шеф српске дипломатије Ивица Дачић.

“Али као што знате, они вуку једностране потезе, а последице те политике су јасно видљиве - изазивање нестабилности у региону”, рекао је Дачић на конференцији за новинаре.



Према његовим речима, Србија, у сваком слуцају, не гледа позитивно на формирање оружаних снага Косова, то није у складу са Резолуцијом 1244, по којој на КиМ могу да буду само наоружане снаге УН, односно међународних организација, Кфор. 

“То је и била тема разговора приликом потписивања Бриселског споразума, да уколико некада дође до тога, противно вољи Србије, да те снаге не могу да долазе на територије где живе Срби без претходне сагласности Кфора. Србија ће у политичком смислу урадити све, али као што знате, они вуку једностране потезе, алпоследице те политике су јасно видљиве - изазивање нестабилности у региону”, рекао је Дачић.



Он очекује промену полтике ЕУ, у смислу да покуша да има “балансиранију позицију” и да буде фактор који доприноси смањењу ризика, изазова и нестабилности у региону.

Зато је важно, сматра Дачић, да из Србије долазе позиви на суздржаност, на једну политику која ће омогућити да се решавају проблеми, а не да се умножавају. 



“Ми смо спремни на ту политику, премијер Вучић рекао је више пута да ће учествовати на разним скуповима где можемо да истакнемо нашу стабилизирајућу улогу”, рекао је Дачић.

Осврћући се на изјаву Федерике Могерини да је забринута за стабилност региона, шеф српске дипломатије народски је рекао:"Добро јутро".

“ За то није требало да долази овде да сазна да има напетости и проблема у региону. Па ми на то указујемо сваке недеље, терајући Брисел да реагује на неке проблеме који постоје у региону. Али пошто Брисел затвара очи пред тим проблемима и има заверу ћутања, осим када је понекад о Србији реч, нормално је да се изненађују када дођу у регион”, каже Дачић.



Истиче да у Србији влада политичка стабилност и да ће тако бити и после избора и у наредном периоду.

Дачић је најавио да у четвртак иде на Кубу, како би учествовао на конференцијама где су присутне земље које су вазне за гласање за пријем Косова у Унеско.



“Биће 20-30 министара спољних послова земаља до којих је тешко доћи, на пример Бахама, Барбадоса.

Прошли пут је представник Косова, када је била таква конференција у Гвајани, по приватној линији дошао у приватну посету, последица тога била је да је Суринам признао Косово. Зато ми морамо да будемо присутни и нашим пријатељима ставимо до знања шта је нама важно и та посета је веома битна за нас”, рекао је Дачић.

(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар