Дијана седи с радикалима, Тончев пред комисијом
Објава да је шефица Извршног одбора СПС-а Дијана Вукомановић напустила ту странку одјекнула у првом тренутку тако да је засенила сва дешавања протеклог уторка.
Иако је Статутарна комисија донела укор пред искључење њој и Ивани Петровић, тешко да је ико очекивао да ће Дијана Вукомановић окренути леђа шефу социјалиста Ивици Дачићу, који је њен улазак у партију дочекао раширених руку, поставивши је одмах на високе позиције. Тек, од је у скупштинској сали нови распоред па је некадашња узданица социјалиста седела у посланичким клупама тик уз радикале. Њена страначка колегиница Ивана Петровић, бивша директорка „Дунав осигурања”, с којом се Дијана Вукомановић, како тврде упућени, покошкала физички у страначким просторијама, поднела је оставку на место члана ГО, а то је учинио и бивши државни секретар, познати боксер Ненад Боровчанин, који тврди да га нико из странке није звао, а да је из медија сазнао да се странка огласила по његовом питању. Њих двоје за сада су остали чланови партије.
– А да ли ћу и даље остати члан СПС-а, то без моје лажне скромности, зависи од врха странке – да ли ће прихватити моје сугестије када је партија у питању, или ће кренути неким новим путем, путем мени бар непознате левице – рекао је Боровчанин, уз констатацију да остаје заменик председника београдске општине Стари град, где је био носилац листе, те самим тим, нема потребе за било каквим променама.
Међу „кажњенима” је и члан Председништва СПС-а Новица Тончев, који је пред Статутарном комисијом имао прилику да одговори на разлоге због којих је против њега покренут дисциплински поступак. Уочи одласка из републичког парламента у здање СПС-а на Студентском тргу, он је поручио да, „шта год да се деси, неће напуштати странку”. Индиректну поруку о својим заслугама Тончев је током преподнева упутио партијским друговима и са скупштинске говорнице, споменувши у дискусији о Закону о финансирању општина и градова, да је Сурдулица једина локална самоуправа у Србији у којој социјалисти држе власт.
– Нисам кукавица да бежим, оставке нећу да дајем, ја сам и ово место посланика зарадио на терену, имао сам најбољи резултат – казао је Тончев.
Навео ја да су он и Дијана Вукомановић имали поједине различите ставове, који су пласирани преко медија.
– И не видим да у Статуту пише да, ако се два функционера посвађају – да ли приватно или преко медија – крше Статут партије... Ако је то, онда ће морати на следећем Конгресу да промене Статут па да ме за то казне – додао је он.
Председник СПС-а Ивица Дачић следеће недеље разговараће са свим функционерима против којих је покренут дисциплински поступак и поручује да јавне свађе, напади, вређања и међусобно омаловажавање неће више бити могући.
Последња дешавања у табору социјалиста, на неки начин верно одсликава кратак коментар шефа београдских одборника Николе Прелевића, који је на друштвеним режама записао да су „у СПС-у најгрлатији они који су у њему најкраће”. Дачић је након последњих избора морао да смирује тензије у партији пошто се у новом мандату смањила функционерска квота. И доскора се спекулисало о томе да у странци постоји струја предвођена потпредседником Бранком Ружићем, која није задовољна односом СНС-а према СПС-у, који је, по њима, неодговарајуће треиран у владајућој коалицији. Исто тако, ситуација у странци се мерила и по одласцима у Пожаревац, на гроб Слободана Милошевића, на којем још није виђен Дачић, већ је редован одавалац поште Милутин Мркоњић, који је на неки начин „смирен” функцијом почасног председника СПС-а.
Политички аналитичар Бранко Радун за „Дневник” оцењује да ти последњи унутрашњи сукоби нису од неког претераног значаја, пошто у њих нису укључени кључни играчи странке, „барем не званично и јавно”.
– То јесте симптом неких унутрашњих подела и прегруписавања, али само по себи нема неки велики значај – сматра наш саговорник. – Мислим да то лоше утиче на неки имиy СПС-а, али, у принципу, не значи нешто превише да би Дачић тиме био угрожен. Али приметно је и незадовољство позицијом у власти јер многи нису очекивали оно што су очекивали. У том смислу су најчешћи мотиви људи када праве те бучне изласке. Но, то су неки нови људи који немају још увек значајно упориште у странци.
Он додаје да је „једино Тончев неко ко ту има некакву тежину, остали су неки други ешалон страначких функционера”.
С. Станковић
Нико није незаменљив
Политички аналитичар Бранко Радун сматра да је Дачић, доводећи нова лица уочи последња два изборна циклуса, желео да ослаби неке постојеће, јаче играче и направи баланс тако што ће освежити странку. Тиме је хтео да појача страначке редове и покаже да нико није незаменљив. Наш саговорник указује на то да је природно да стари чланови имају неки гард према новима, а у СПС-у је то приметно тим пре што је Дачић то радио „на изненађење постојећих кадрова”.
– Дачић је желео да покаже „ко коси, а ко воду носи” у странци. То је изазивало незадовољство, али је он вешто успевао да их дисциплинује, барем до сада – закључио је Радун, истичићи и да нови људи, који нису много учестовали у страначком животу, не разумеју како функционишу странке и мисле да је, ако имају подршку председника странке, „то довољно, а заправо није”.
Млади уз Дачића
Социјалистичка омладина Србије изразила је забринутост због најновијих дешавања у странци и пружила пуну подршку руководству с председником Ивицом Дачићем на челу.
Млади СПС-а у саопштењу истичу да не желе да због неодговорног понашања појединаца сав њихов рад протеклих година буде деградиран и искоришћен за личну промоцију.