overcast clouds
8°C
01.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дачић: Вучић и Николић воде мудру политику

02.09.2016. 21:35 15:28
Пише:

Седници Одбора ће председавати председник НС РС Недељко Чубриловић, а тог дана Одбор ће, како су пренели медији у БиХ, утврдити одговор Уставном суду БиХ. Председник РС Милорад Додик и јуче је поновио да ће РС 25. септембра одржати референдум о Дану Републике без обзира, како је навео, на могућу одлуку Устваног суда БиХ.

Изетбеговић 24. августа је поднео Уставном суду БиХ захтев за решавање уставноправног спора с ентитетом Република Српска због одлуке о расписивању ентитетског референдума коју је Народна скупштина Републике Српске усвојила 15. јула. Изетбеговић је затражио од Уставног суда БиХ да ту одлуку стави ван снаге као неуставну, као и да обавеже Скупштину РС да анулира све одлуке и активности које су засноване на томе.

Како су саопштили за Н-1 БиХ из Стејт департмента, „референдум о Дану Републике Српске, најављен за 25. септембар, није у складу с Уставом државе”. Празници и прославе су важан део сваке културе и уместо да се настави с неуставним референдумом, лидери треба да раде на томе да се превазиђу разлике у интересу свих грађана, наводи се у одговору за Н-1 БиХ.

Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић оценио је да је одлука премијера Александра Вучића и председника Републике Томислава Николића показатељ мудре државничке политике коју води Србија. Они су након састанка с представницима власти Срба у РС и БиХ саопштили да не подржавају референдум, али и да не желе да се мешају у њихову одлуку. Дачић сматра да се на тај начин штите национални и државни интереси Србије, али и интереси српског народа у Републици Српској.

– Србија је још једном показала да је чврсто опредељена за мир и регионалну стабилност, насупрот антисрпској и ратнохушкачкој политици у неким земљама региона, која за крајњи циљ има провоцирање Србије, заустављање њеног напретка и укидање РС – истакао је Дачић, додајући да се „ништа од тога неће остварити јер Србија паметно штити своје интересе, српски народ у целини и све своје грађане”.

„Иако је рат на простору бивше СФРЈ одавно завршен, нажалост, истински мир још није започет. Србија је дала пример како се понаша земља која искрено жели мир и стабилност. Очекујемо да се и други тако понашају, у интересу будућности целог региона”, саопштило је Министарство спољних послова.

Јуче су стигле и званичне реакције појединих опозицоних странака републичког парламента. Посланичка група ДСС-а затражила је, како је саопштено, одржавање седнице Одбора за Србе ван Србије, као и посебну седницу Народне скупштине посвећене одржавању референдума у Републици Српској. Како је речено, с обзиром на то да је Србија гарант Дејтонског споразума, треба да „заузме јасан и недвосмислен став о том важном питању, као и о притисцима који се тим поводом врше на грађане и руководство Републике Српске”.

Та странка сматра да референдум о Дану Републике Српске треба да се одржи.

С. Станковић

Додик: Референдума ће бити

– Постоји могућност да дође до забране референдума или привремене мере, али ми ћемо референдум одржати – поручио је председник РС Милорад Додик на конференцији за новинаре у Бањалуци. – Референдум у РС је законит и заснован на нашем праву. Постоје различите идеје да се тај дан третира као дан државности, дан самосталности. Постоји низ могућности. Веома сам захвалан руководству Србије што смо имали толерантан и конкретан разговор. Двадесет три године смо несметано обележавали Дан Републике. Нико не може очекивати да Бакир Изетбеговић промени датум обележавања Дана РС, 9. јануар.

Босић: Нека размисли

Председник СДС-а Младен Босић каже да његова странка ни на који начин не жели да опструише одржавање референдума о Дану Републике у РС и да ће, ако до њега дође, учествовати с намером да он успе, али је и додао да Милорад Додик има још једну шансу да о свему добро размисли јер, како каже, овај пут се „не ради само о дизању његовог политичког рејтинга”.

Босић је, како преносе босански медији, изјавио да је шокиран чињеницом да одлука о референдуму о Дану Српске није донета у договору са Србијом.

– Ако Србија не подржава референдум, ко онда подржава? – упитао је Босић, рекавши да „није више у питању Додик, него Република Српска и њена будућност”.

Пише:
Пошаљите коментар