overcast clouds
10°C
29.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дачић: Србија ће спровести детаљну истрагу

23.02.2016. 21:39 13:33
Пише:

Авион с посмртним остацима настрадалих службеника амбасаде Србије у Либији слетео је на београдски аеродром „Никола Тесла” у 19.25. Тела су у Београд пренета редовном линијом из Истанбула,

а претходно су у тај град пренета малтешким авионом из Либије.На аеродрому су авион дочекали чланови породица настрадалих, представници Министарства спољних послова с министром Ивицом Дачићем на челу, као и представници БИА.Слађана Станковић и Јовица Степић отети су у новембру, а погинули су у америчким ваздушним нападима на базе Исламске државе код либијског града Сабрата.



У либијској документацији о обдукцији није назначен узрок смрти страдалих радника амбасаде, него су побројане и описане повреде. Обдукција ће поново бити урађена у Београду.Комеморација настрадалима биће одржана у четвртак у Министарству спољних послова.Министар иностраних послова Ивица Дачић одбацио је сваку одговорност власти у Београду за убиство српских службеника у Либији, и истакао да су за то „криви они који су их отели и они који су их убили”, најављујући да ће Србија спровести детаљну истрагу о том случају.



– Породицама настрадалих дугујемо пуну истину о томе шта се догодило – казао је Дачић, додајући да су српски службеници погинули као колатерална штета америчког бомбардовања.Уједно је поручио да ће српски органи испитати зашто су ишли колима из Триполија ка Тунису када су киднаповани. Дачић је рекао да се много пута разговарало о затварању амбасаде Србије у Либији, али да је то увек било проблем јер велики број српских држављана и даље ради у тој земљи.



Амбасадор Србије у Либији Оливер Потежица, који је још у новембру тражио да државни врх заустави непримерено писање штампе о отмици двоје службеника те амбасаде у Триполију, најавио је тужбу против појединих медија. У опширном писму објављеном  у појединим медијима, датираном на 10. новембар прошле године, Потежица је од председника, Владе и Министарства спољних послова тражио да „демантују и зауставе” написе о отмици двоје службеника амбасаде, Слађане Станковић и Јовице Степића, као и њему, који су се, како каже, претворили у дегутантну хајку.



Потежица је затражио одбрану свог интегритета и интегритета отетих држављана Србије, тврдећи да је изложен „провокативној медијској хајци, блаћењима и лажима у медијима”. Како је упозорио, „такве неодговорне намештаљке не могу допринети случају решавања наших отетих држављана и само отежавају ситуацију”.



Пошто се утврди спољашња одговорност, потребно је утврдити унутрашњу. МСП не зна да ли се, како преносе поједини медији, амбасадор у Либији бавио незаконитим активностима.Министар Дачић наводи да нема такве информације и да би тиме требало да се баве надлежни органи. Како каже, потребно је утврдити да ли су испуњене процедуре када је реч о путовању ван Триполија за које Министарство није дало одобрење.



– Али нису убијени зато што је дошло до кршења процедура, него зато што су отети и због бомбардовања – рекао је Ивица Дачић.Ситуација у Либији није, чини се, уплашила Србе. Како каже Дачић, тренутно их је у тој земљи више од 300, а амбасада је, каже, прошле године имала између 2.000 и 3.000 интервенција те зато није било говора о затварању. Није било ни могућности да се замени кадар и испуни захтев Слађане Станковић за повратак у Србију.



– На свим конкурсима нико се не јавља да ради тамо, а ја као министар немам овлашћење да било коме наредим – рекао је Дачић.О представништвима Србије у Ираку, Сирији и Тунису разговараће се наредних дана, а за одлуку ће бити узети у обзир политички и безбедносни критеријуми.                                

   С. Станковић

Вучић: Тражимо одговорност

Премијер Александар Вучић изјавио је да Србија тражи одговорност за погибију двоје отетих службеника амбасаде у Либији, истакавши да све трагичне последице и узроци морају бити испитани. Вучић је у Лондону о погибији српских држављана разговарао са замеником помоћника државног секретара САД Хојтом Јием, од кога је затражио информације до којих су САД до сада дошле."Разговарали смо са Хојтом о америчким бомбама које су усмртиле наше држављане, наше суграђане и дипломате, али шта год бих више о томе рекао, плашим се да бих само неке људе више повређивао и да би личило на стицање политичких поена, а то заиста не подносим", рекао је Вучић за РТС.



Премијер је навео да већ има довољно људи који не заслужују да им неко, било ко, било шта одговори, јер једини начин да добију поверење грађана то је да "буду некрофили и да свој политички живот заснивају на нечијој трагеђи и нечијој смрти". "О томе нећу да говорим. Тражим одговорност, тражимо да видимо шта се догодило и све одговоре чини ми се добијамо", рекао је Вучић. Вучић је казао да су то ствари "које се у животу једне државе и једног народа на свакодневном нивоу дешавају, али све трагичне последице, односно узроци, и те како морају да буду испитани".

Стефановић: Зашто амбасада није затворена?



Председник Левице Србије Борислав Стефановић, који је, иначе, запослен у дипломатији, сматра да министар спољних послова Ивица Дачић треба да „пита себе и још једног бившег члана Социјалистичке партије Србије” зашто амбасада Србије у Либији није затворена 2011. године. По његовим речима, Дачић „нема везе ни са чињеницом да је његов члан амбасадор баш у тој амбасади у Либији”.„Јавност очекује одговоре, као и да се расветле све околности које су довеле до трагедије, и не жели још једно пребацивање лопте у туђе двориште”, навео је Борислав Стефановић. „Чини се да Дачић за 25 година од увођења вишестраначја, односно за 22 године колико је у власти, никада није био одговоран ни за шта, никад ништа није знао и никада није био крив. Како су му данас неки други криви, тако ће му сутра, када више не буде у коалицији с Вучићем, иако се константно понижава да то не буде тако, Вучић бити крив за све”, саопштио је Стефановић.

Тадић: Премијер да не штити Дачића



Председник Социјалдемократске странке Борис Тадић поручио је јуче да премијер Србије Александар Вучић не треба да штити Дачића у случају погибије двоје службеника српске амбасаде у Либији јер ће онда и он бити одговоран за њихову погибију.– Примитивне и дивље земље не утврђују одговорност и уколико Вучић буде штитио Дачића, као и Гашића, онда је и он одговоран – рекао је Тадић на конференцији за новинаре.Тадић је подсетио на то да се киднаповање догодило пре месец дана и да је Дачић одговоран што раније није спровео истрагу.



– Мораћемо да добијемо одговоре на питање шта се ту десило и да ли је Дачић одобрио путовање које је резултирало киднаповањем – рекао је Тадић, прецизирајући да је Дачић политички одговаран јер је министар спољних послова. Одговарајући на питање како је орден који је добио од Гадафија допринео међународном угледу Србије, што му је недавно пребацио Дачић, Тадић је одговорио да су у то време такав орден добили и председници француске, италијанске, немачке владе...

СПС: Заборавни Тадић



У одбрану свог председника стала је и Социјалистичка партија Србије, која је у саопштењу поручила да „неки људи знају када је време да се склоне”.

„Неки умеју да прихвате одговорност за сопствене неуспехе и да признају да су криви. Неки осете тренутак за достојанствени одлазак. Неки схвате да су бивши и пусте друге. Они који ништа од тога не знају, имају само једно име: Борис Тадић. По томе ће остати запамћен. Као председник који је изгубио сараднике, политичке партнере, пријатеље и лично достојанство. Само зато што је све заборавио и онда пробао и друге да наговори да забораве. Подсетиће га, на изборима. Ми више њиме нећемо да се бавимо”, поручили су социјалисти.



СПС пита и како је Борко Стефановић, као политички директор Министарства спољних послова, успео да води преговоре са Косовом без овлашћења. СПС у саопштењу каже да је "несрећни Борко Стефановић, звани тужна каријера, одлучио да се, уместо политиком, у овој кампањи бави зоологијом. Па је, имитирајући свог творца Бориса Тадића, и сам одлучио да лепи етикете из животињског царства свима који га подсете на то шта је некада радио, а што је брже боље заборавио". И сада, ођедном, оценила је СПС, није имао никаква овлашћења као политички директор Министарства спољних послова. А истовремено је „водио преговоре са Косовом“.



С. Ст.



 

Пише:
Пошаљите коментар
Укупан број коментара је: 0