Бобић: Још два поглавља у јуну или другој половини године
Генерална секретарка Европског покрета у Србији Маја Бобић очекује отварање још два поглавља у јуну, крајем холандског председавања или у другој половини године.
То су, према њеним речима, изузетно важна поглавља, јер се приликом ранијих приступања показало да су владавина права, независне институције и судство предуслов осталих питања која треба решавати.
"Ми у цивилном друштву и у Европском покрету желимо да то што пре почне да функционише до ступања Србије у чланство и да у тим темама изградимо систем који је најближи европским стандардима", рекла је Бобић у интервјуу Центру за отворени дијалог.
Бобић је истакла да је Србија спремна за процес преговарања, уз амбициозе акционе планове, али не и за само чланство и додаје да је, уз добру политичку вољу и посвећеност, процена Брисела да без великих потреса и турбуленција Србија може за пет година да се припреми у свим сегментима.
Она је оценила и да 2020-а година, као датум за ступање у чланство делује веома нереално.
Упитана каква је будућност ЕУ, с обзиром на тренутне изазове и кризе, Бобић каже да је Унија "прилично неснађена" по питању многих проблема, од економске кризе, мигрантске и избегличке кризе, преиспитивања чланства Велике Британије...
"Вредност ЕУ је да се дијалогом долази до компромисних решења и да се солидарно делује у условима кризе. ЕУ мора да почне да делује много солидарније", каже Бобић.
Како је истакла, недавна посета аустријског шефа дипломатије Себастијана Курца је важна, јер су важни добри билатерални односи са свим државама, подсећајући да ћемо појединачно преговарати као партнерима.
"Важно је да имамо пријатеље у земљи као што је Аустрија која је спремна да и технички и стручно помогне наш процес придруживања", оценила је Бобић.
Кад је реч о мигрансткој кризи, Бобић очекује, да ће у одсуству заједничког решења, свака чланица реаговати самостално не водећи бригу о последицама за друге земље, али истиче да у ЕУ постоји свест о томе да је Балкан као транзитна рута, довољно рањив и важан да се не остави сам да се бори са том кризом.
Коментаришући Резолуцију ЕП о Србији, Бобић је навела да је она "доста свеобухватна" и да рефлектује Извештај ЕУ о напретку Србије.
Коментаришићи последња истраживања о расположењу грађана за чланство у ЕУ, Бобић каже да постоји тренд пада подршке.
"Евроскептицизам расте и у Европи, није Србија ту претрено другачија, с тим што бити евроскептичан, не подржавати све ове реформе које воде у чланство - код нас је много скупље него у некој земљи чланици Уније", каже Бобић и додаје да забрињава што је доста младих који су евроскептични и који су изразито против ЕУ.
Према њеном мишљењу, најважнија тема предстојећих избора биће економска ситуација, незапосленост и корупција, али и европске интеграције, иако оне нису биле тема последњих године, јер ће их, очекује, наметнути десничарске странке.
(Танјуг)