broken clouds
21°C
15.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Анђелковић: Три услова Запада; Радун: Вашингтон гура Дачића у владу

14.06.2016. 16:52 13:33
Пише:

Политички аналитичар Драгомир Анђелковић указује за „Дневник” да када једна партија, или листа има више од половине мандата у Скупштини,

утицај странаца на формирање Владе није велики.  По његовом уверењу, странци покушавају да утичу не толико на формирање, него на деловање Владе. „Они испоручују захтеве како ће Влада да се понаша, јер немају могућност са оваквим изборним резултатом да испоручују захтеве како ће бити формирана”.

- Ти захтеви су врло јасни, они их чак и не скривају. Своде се на три ствари. То је подршка уставној реконструкцији БиХ, што значи централизацију и смањивање јурисдикције РС и уклањање са власти Милорада Додика. Друго је прихватање уласка Косова  у УН, односно нормализација која подразумева потпуно прихватање Косова као државе и треће прекид војно – техничке сарадње са Русијом. Не траже од нас санкције, али желе дистанцирање од Москве. То су  све захтеви који су Београду неприхватљиви, јер су директно против српских националних интереса. Свако ко је паметан у Београду, свестан је да када се ти захтеви испуне, следећи ће бити и директан удар на власт.

Јер, Запад не жели да има никога ко је прејак, чак и када би га послушао, јер му је много згодније да има ситуацију као  2006, 2007. и 2008. године када је најјача партија била на 25 посто. Отуда мислим да је садашња реакција Београда исправна и да не треба чекати да нас Запад притиска и да они затегну омчу, већ треба  кренути  у офанзиву. Ово је прави моменат да Србија  пошаље поруку да ће нас, ако наставе толико да нас пристискају, отерати од себе. Јер долази нам кинески председник, што је прворазредни догађај.

Није исто ако односе са таквом државе градите само економски, или и геополитички. Ускоро нам долази и председник Русије Дмитриј Медведев, што отвара могућност за унапређење геополитичких односа и са Русијом, не само економских, објашњава Анђелковић. Како истиче треба Западу послати поруку – или ће прихватити неки минимум наших интереса, а то значи да се не дира Република Српска и да нас не притискају превише око ова два друга питања. “ У супротном крајње је време да Србија енергичније крене на другу страну ”, поручује Анђелковић.   

С. Ст.

 

Радун: Вашингтон гура Дачића у владу

На питање да ли се су сва ова дешавања могу довести у везу са формирањем новог Вучичевог кабинета, политички аналитичар Бранко Радун подсећа да увек када се формирају Владе у Србији постоје притисци из иностранства, који долазе углавном са Запада, пре свега из Вашингтона.



- Ту нема веће дилеме, то је увек тако, тврди Радун у изјави за “ Дневник ”. – Овде је очигледно да постоје неки притисци и да Александар Вучић неке ствари не жели да уради, или преговара о томе. Реч је о саставу Владе, о њеној политици, о кадровским решењима, о свему томе….



Са Запада долазе притисци да СПС уђе у Владу. И Руси имају неке интересе ту, али пре свега много већи притисак за СПС долази са Запада. Али може се рећи да СПС у неким стварима има подршку и овамо и тамо, подвлачи Радун.

На подсећање да је Дачић важио за руског човека и дилему који су интереси Вашингтона везани за СПС, Радун каже да “ су САД увек гурали СПС у Владу “.

- У свакој влади СПС је заправо био вољом Американаца. Зато што су им налојалнији, а мањи су партнери и  лакше је са њима изаћи на крај, него са Вучићем који има преко 50 посто подршке изашлих гласача. А и Дачић се до сада показао, или је барем успео тако да се представи, да ће Влада бити кооперативнија ако он буде у њој.То је нека формула успеха Дачића преко које је “ преживео ” у свим владама, што се приказао као гарант и америчких, енглеских, европских и руских интереса, подвлачи Радун. На питање која министарства се траже за СПС, Радун примећује да су у игри сва битна министарства  – финансије, привреда, одбрана, полиција… 

С. Ст.

 

Пише:
Пошаљите коментар