Заједно до енергетског извора будућности
а све што је потребно јесте да преко сајта fom-fen.net пошаљу своју биографију и мотивационо писмо. Радионице ће се одржати од 26. до 30. септембра на Департману за физику, прва три дана ће подразумевати предавања која ће држати седам професора с европских универзитета, док су четвртак и петак резервисани за експерименте на којима може учествовати само 25 студената. Организује их Организација фузиона образовна мрежа (ОФОМ), коју је основало пет докторанада, који су прво завршили мастер студије у вези с фузијом.
На радионицама ће бити речи о научним и технолошким достигнућима у развоју круцијалног енергетског извора будућности – фузије, односно о физици плазме, тренутним великим експериментима, као и о будућим реакторима. Током дводневног практикума на експерименталном реактору „голем”, полазници радионице имаће јединствену прилику да преко интернета управљају експериментом који је лоциран на Техничком факултету у Прагу, а знање стечено на предавањима примене за решавање експерименталних задатака.
– Главни циљ је да дођемо до енергије будућности која при коришћењу не производи издувне гасове, може да траје до 200 година, увек је под контролом, а гориво су му неисцрпни извори литијум и морска вода – објашњава један од организатора мср. Милош Влаинић. – „Голем” је прилагођен за студенте, док је највећи реактор у Француској, а има их и у Прагу, Минхену, Лозани, Риму и Оксфорду, када је реч о Европи. Оптимистична година нам је 2050, када би требало да се сви прикачимо на мрежу.
Прошле године организовали су такве радионице, али у Београду, што им је искуство које их је подстакло да оснују своју организацију и наставе да едукују студенте о нуклеарној фузији, али на професионалнијем нивоу. За сада је све на волонтерској бази, чак и када је реч о гостујућим професорима, јер за реализацију таквог пројекта нису добили никакав новац. Иначе, осим Влаинића, ОФОМ чине и Ана Костић и Владица Николић из Србије, Бранка Вановац из Босне и Маша Шћепановић из Црне Горе.
Л. Радловачки