Врхунска обућа из руку особа с посебним потребама
али треба гледати декларације и питати продавце о пореклу робе.
– Није више новост да се у радњама приликом избора обуће тражи домаћа кожна врхунски урађена ципела – каже директор домаће фабрике „КС Safety схоес” на Адицама Бранислав Гогић. – Ове фабрике немају велики обим производње, али су значајне за домаћу индустрију после тешких година транзиције.
Фабрика на Адицама послује у склопу „Крка система”, запошљава 20 радника, од којих су 11 особе с посебним потребама. Пун назив „КС Safety схоес” је Предузеће за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа с инвалидитетом. Дневно из фабрике изађе три стотине пари обуће од природних материјала за различита годишња доба.
– У последње време све више предузетника се одлучује на то да пререгиструје фирму и оснује предузећа за запошљавање и професионалну рехабилитацију особа с инвалидитетом. То чине не само што се за те људе добијају субвенције од Министарства рада већ и да се покаже друштвена одговорност. Уједно, та предузећа могу учествовати у резервисаним јавним набавкама, када се као наручилац посла огласе државне фирме – наглашава Гогић.
По његовим речима, у Удружењу инвалидских предузећа Србије има око 80 фирми разаличитих статуса.
– Има приватних и државних предузећа, оних која су у стечају или у процесу реогранизације. Баве се различитим пословима и од укупног броја запослених, половину радне снаге чине људи с инвалидитетом – истиче Гогић. – Предузеће „КС Safety схоес” нема велику конкуренцију међу домаћим фабркама које запошљавају особе с посебним потребама, а раде обућу.
Осим новосадске фабрике „Гепард”, на тржишту је присутна београдска „Матица” и „Стил” из Зрењаина, која је наш кооперант у делу шивења. Углавном радимо за домаће тржиште, нашу војску и полицију, и за комунална предузећа, и то је наменска обућа. Али планирамо и да изађемо ван Србије. Урадили смо узорке за чешко и аустријско тржиште, а од инопослова имамо један – радимо за Војску и полицију Црне Горе.
З. Делић
Школа за обућаре
Директор Гогић каже да је тешко наћи обућаре с искуством. Зато ће у оквиру погона на Адицама оспособити простор за обуку заинтересовних канидата до фазе када се могу запослити.– Овде нема школе у којој се учи обућарски занат, а он је сложен, састоји се из више сегмената и безброј детаља – наглашава Гогић.