Враћено у клупе одељење II-2 ОШ „Марија Трандафил”
10.02.2017.
21:23
13:52
Коментари (0)
малишани су враћени у школске клупе. Ипак, родитељи су и даље огорчени, тврдећи да је основни проблем што деца и они нису благовремено обавештени о смени једне учитељице и довођењу друге и што се таква нагла промена, која представља озбиљан стрес за малишане, десила усред полугодишта. У својим напорима да укажу на тај проблем, обратили су се бројним градским инстанцама, а спремни су да иду и до Покрајинске владе, па и до Министарства образовања.
– Тражимо одговор на питање шта је благовремено? – каже представник родитеља ђака одељења ИИ-2 Драгиша Цвијић. – Учитељица Јосимовић, која је била запослена на одређено, 26. јануара је сазнала да јој радни однос престаје 1. фебруара. Сазвала је родитељски 30. јануара и да није било тога, вероватно не бисмо ни тада сазнали.
По његовим речима, родитељи протестују и због тога што школски психолог није разговарао с децом пре саме промене, него тек после њиховог бунта, као и због лоше комуникације с управом школе. Цвијић је објаснио да су ученици ту промену нарочито тешко поднели па је једна девојчица, која иначе има здравствених проблема, морала да пије таблете за смирење, док су многи од њих плакали на часу.
– Многи малишани не подносе добро промене. У Закону о правима детета стоји да је неопходно благовремено обавестити дете о свим променама које га се тичу – тврди Цвијић.
Директорка ОШ „Марија Трандафил” Милијана Граховац Проле потврдила нам је да су се малишани вратили на наставу те да се све полако враћа у нормалу. Како она тврди, процедура смене учитељице и постављање нове на њено место је била по закону, а то је поткрепила извештајем просветних саветница из Школске управе које су у четвртак биле у школи због тог случаја.
– Састанку су присуствовали и родитељи ђака из тог одељења, па су и они тада чули од просветних саветница да је све било легално – каже директорка. – Учитељица Тања Јосимовић је у нашој школи била запослена на одређено време – до расписивања конкурса или преузимања запосленог, што се и десило. Сутрадан је једна мајка, која је присуствовала том састанку, дошла и рекла да још тај дан деца неће ићи у школу, али да би родитељи дошли на родитељски састанак са мном и с учитељицом. То смо и урадили, објаснили смо о чему се радило и они су прихватили, иако им је жао што тако мора.
Након тог састанка, Драгишу Цвијића и остале родитеље ђака чија је учитељица смењена примили су представници градске власти, који су им поновили да је, правно гледано, процедура отпуштања старе учитељице и запошљавања нове испоштована. Ипак, како каже Цвијић, и њих занима шта значи „благовремено обавестити ђаке и родитеље”, а њихов писмени одговор, као и одговоре Градске управе за образовање и Школске инспекције родитељи ђака ИИ-2 чекају да би одлучили шта и како даље.
– По сили закона, можда се то морало урадити, али свакако није моралан чин. Покрајински омбудсман је сагласан с нама да је реч о кршењу дечјих права, а чекамо и његов писмени допис. Овако испадне да у било којој школи преко ноћи може да се деси да се промени учитељ по не знам којој основи. То је протест наше деце и за нас је то изузетно важно – уверава Цвијић.
Д. Ристић
Надали се да ће учитељица остати
По речима Драгише Цвијића, учитељица Тања Јосмовић је у ОШ „Марија Трандафил” дошла када је отворено још једно одељење те је настала и потреба за још једним учитељем. Пошто је с децом била од поласка у школу, родитељи су се надали да ће та учитељица остати с њима до краја четвртог разреда. Он додаје да је реч о самохраној мајци, која је након отказа остала без примања.