Уводи се СОС телефон против вршњачког насиља
Поводом случаја вршњачког насиља, који је претходних дана откривен у Основној школи „Бранко Радичевић“, Координационо тело за борбу против насиља у
основним и средњим школама у Новом Саду одржало је ванредну седницу, на којој је донета одлука да се отвори СОС телефон на који родитељи и ученици могу пријавити случајеве вршњачког насиља. Број тог телефона је 065/505-21-36.
– Сваки вид насиља је недопустив – рекао је председник Координационог тела Владимир Јелић, који је и дао предлог о СОС телефону. – Надам се да се све неће завршити на укору и смањеној оцени из владања за дечаке који су месецима малтретирали двојицу ученика шестог разреда у ОШ „Бранко Радичевић“. То подразумева да суд овог пута најозбиљније приступи решавању тог проблема и да строго казни починиоце јер, ако се виновници насиља не санкционишу, таквих случајева ће, нажалост, бити још много више.
Он је истакао да је, осим низа мера које је у претходном периоду донело Координационо тело, најважније да се ради на едукацији родитеља да би на време приметили ако дете трпи малтретирање и понижавање у школи.
Координационо тело је на рашњој седници усвојило и неколико закључака. Просветна инспе-
кција, Центар за социјални рад, Министарство унутрашњих послова и Школска управа Нови Сад задужени су да предузму мере и активности из своје надлежности, ради утврђивања чиње-
ница и околности у вези са злостављањем ученика у ОШ „Бранко Радичевић“, као и одговорности лица која су својим нечињењем или недовољним чињењем угрозила безбедност деце у тој школи, што је довело до тако тешког случаја вршњачког насиља. Такође им је наложено да, након поступања у оквиру своје надлежности, доставе Координационом телу записнике, мишљења и друге информације.
Школама је наложено да у својим просторијама поставе тзв. Кутије поверења, у које ће ученици анонимно моћи да убаце пријаве вршњачког насиља, као и да поставе на сајт школе онлајн формулар, путем којег ће, такође анонимно, моћи да се пријави насиље. По одлукама које су донете нарашњој седници, разредне старешине ће једном месечно одржавати родитељске састанке, а први у низу биће посвећен вршњачком насиљу. Школе ће и једном месечно слати извештаје о стању безбедности Координационом телу за борбу против насиља у основним и средњим школама на територији града Новог Сада. Увођење повећаног броја дежурних наставника још је једна од одлука Координационог тела, тако да се покрију сви делови школа и школских дворишта, посебно тачке ризика где нема камера, с нагласком на тоалете. Одлучено је да се с ученицима, родитељима и просветним радницима ради на тему превенције вршњачког насиља.
Д. Ристић
Фото: Ф. Бакић