Ускоро видео-надзор и расвета на гробљу у Каћу
Каћу, насељу с више од 13.000 становника, недостаје канализација, али, сва је прилика да ће се у овој години доста урадити по том питању. Посао је започео пре три године,
али се наишло на тешкоће у старом делу села, на брегу, у такозваном Петровом насељу.
– Тај део Каћа је виши од остатка насеља па је технички тешко изводљиво поставити цеви – каже члан Савета месне заједнице Каћ Зоран Грбић. – Нови пројекат је урађен и имамо чврста уверавања да ће ове године почети радови, што нам је наговестио и градоначелник Милош Вучевић, коме смо ми у МЗ изузетно захвални.
У неколико делова тог места добро би дошла и изградња атмосферске канализације. Када падну јаче и обилније кише, станари неколико периферних улица, попут Првомајске и Виноградарске, имају озбиљне проблеме јер им делови дворишта или цела напросто „запливају”. Вода се избацује сатима помоћу пумпи или ручно, припомогну и комшије... Али, то би могла бити инвестиција у комуналном опремању у годинама које долазе.
У последње време доста послова је урађено на месном гробљу, а пуно радова још пред-
стоји.
– Уређен је паркинг и гробље је ограђено, а када време то дозволи, биће постављени видео-надзор и расвета на гробљу и око њега. Већ следећег месеца очекујемо да почне изградња четири главне гробљанске стазе, што ће омогућити лакши приступ гробним местима – најавио је Зоран Грбић.
За одржавање гробља задужена су два комунална радника, који сваки други или трећи дан неко време проведу и уређујући центар Каћа. У том месту свако домаћинство месечно преко рачуна „Информатике” издваја по 110 динара за одржавање локалног гробља и комунално уређење села. На чистоћу се грађани не жале, али многи сматрају да би центар места могао изгледати лепше, с више клупа за седење и канти за смеће, или с канделабрима с цвећем, пошто постојећи нису у функцији.
У Улици Делфе Иванић планира се изградња пута која ће обухватити постављање слоја туца-
ника и гребаног асфалта.
У насељу Сунчани брег, на изласку из Каћа према Будисави, такође у фебруару, планира се посипање земљаног пута туцаником. А на самом рубу тог насеља, на путу којим пролазе возила, већ дуго стоје три рупе с којих су претходно, вероватно сакупљачи секундарних сировина, поскидали поклопце са шахтова. Ко не зна за поменуте рупе, па чак и при дневном светлу пролази колима поменутим путељком, врло лако једним точком може упасти у отворе и у најбољем случају проћи са ситнијом интервенцијом на каросерији аутомобила. Ноћу се пролазак поменутом трасом апсолутно не препоручује јер се лако може завршити на ортопедији.
Д. Кнежић
Фото: Б. Лучић
Тешки дани симбола села
Већини људи, поготово оних упућенијим у спортска збовања, први симбол Каћа је свакако Рукометни клуб „Југовић”. Тај спортски колектив има богату традицију, деценијама је у врху рукометних збивања у држави, али у последње време муку мучи да преживи. Новца је мало, тачније, све мање, а осим Града, од пада на ниске гране чува га неколицина локалних приватника, љубитеља и поштовалаца сјајне традиције „каћких тића”. Али, докле то може потрајати?