Уиграни тимови животе чувају
Поводом годишњице поплава које су задесиле Србију маја 2014. године, Удружење спасилаца на води Војводине, под покровитељством Спасилачког савеза Србије,
организовало је на Штранду Другу показну вежбу спасилаца на води.
Према речима председника Удружења спасилаца на води Војводине и руководиоца Спасилачке службе на Штранду Горана Радивојевића вежба је оправдала очекивања у вези са спремношћу и обученошћу учесника, при чему је демонстрирана комбинација пливања, роњења, алпинизма и управљања моторним чамцима, али није испунила циљ.
- Очекивали смо бољи одзив организација, али и самих грађана - истакао је Радивојевић, истакавши да су поред чланова Удружења спасилаца на води Војводине, учествовали и гости из целе државе, као и припадници Специјалних антитерористичких једница МУП-а Србије. - Када дође до великих непогода попут поплава које су прошле године захватиле Србију, спасилачки тимови знатно су ефикаснији уколико се њихови чланови међусобно добро познају. Управо из тог разлога значајне су овакве вежбе.
Малобројни грађани и бројне новинарске екипе на лицу места могле су да се увере у спремност спасилаца у различитим ситуацијама. Целокупна демострација трајала је 25 минута, а симулирано је шест ситуација на потезу између Моста слободе и популарног “шпица” на Рибарском острву.
Лако је била уочљива увежбаност спасилачке службе приликом превртања рафтинг чамца, када су се за тили час сва четворица поново нашла у пловилу и наставила задатак. У другој и трећој систуацији симулирано је спасавање лица уз помоћ спасилачке врећице, као обавезног личног прибора сваког спасиоца. Слично је било и када су спасиоци користили такозвани чекрк, где је демонстрирано садејство спасиоца који је пливао до дављеника, док су их двојица колега потом ужетом извукли на обалу.
Вероватно најатрактивнији део био је спуштање повређеног са великие висине (Моста слободе) на водену површину. Посада спасилачког чамца је прихватила повређеног, транспортовала га до обале и изнела носилима до возила прве помоћи.
Премошћавање обала када се прелазило са једне на другу страну водене површине, уз помоћ импровизоване скеле такође је захтевало одређену вештину и обученост, као и последња симулација у којој су учествовале екипе са два чамца. Једна посада је бринула о роницу који је имао задатак да пронађе унесрећеног (маркер) на дубини до 4 метра, док је друга била задужена за транспорт чамцем на обалу, реанимацију и транспорт возилом до најближе медицинске установе.
- Без обзира на све, организоваћемо овакво окупљање и следеће године, а што се позива за обуку спасилаца на Штранду тиче, отворен је и даље, јер поред нас 25, има још десет слободних места - истакао је Радивојевић.
С. Савић
Немоћни у појединим ситуацијама
Горан Радивојевић је истакао да се грађани и медији за активности спасилачких служби заинтересују тек када се деси несрећа, као што је то био случај недавно, са нестанком девојчице која се преврнула из чамца.
- Спасилачке службе у таквим ситуацијама не могу много да помогну. разлог је једноставан, силина Дунава и количина воде су толики, да ако нисте на лицу места и уколико не знате где је дошло до превртања, тешко да можете нешто више учинити - нагласио је Радивојевић.