У „Еркеру“ уместо малих радњи, робна кућа једног закупца?
Пословни центар „Еркер”, у којем је смештен „Кинески тржни центар“, требало би после 1. марта да промени намену и убудуће послује као самопослуга,
по узору на „Панду” – робну кућу удаљену од „Еркера” око 500 метара, с једним закупцем из Кине.
На измену унутрашњости „Еркера” различито реагују власници локала који дуже имају празан локал, који у свом пословном простору раде и оне којима је стало да примају што већу кирију. Посебно је забринула закупце који више година раде у „Еркеру”, убеђене да их, уколико се преселе на другу локацију, купци неће препознати, да ће изгубити егзистенцију и посао.
Власници којима је локал био празан или је то још увек, подржавају да унутрашњост објекта добије нови изглед. Али у групи власника који имају запупце има и део оних који не дају да им се некретнина преуређује.
Одлуку о преуређењу унутрашњности објекта „Еркера” донела је Скупштина удружења власника локала, који су, како каже један од њих, чији је локал био празан три године, сагласни да се унутрашњост објекта преуреди.
– Сви власници су одлуку о томе потписали – тврди наш саговрник, сматрајући да им десетогодишњи уговор о закупу пружа већу сигурност него што сада имају, јер закупац из Кине, између осталог, нуди и већу закупнину.
Јединствен простор, истиче, добро ће доћи онима чији су локали дуже празни, а морају све трошкове да плаћају, као да им је пословни простор попуњен.
– Закупцима је обавештење да треба да се иселе до 1. марта уручено уочи Нове године – каже председник Скупштине удружења власника локала у „Еркеру” и менаyер Александар Савић, уз напомену да је још рано писати о томе да ће унутрашњост „Еркера” бити адаптирана у један простор, како је то већ уобичајено када је у питању самопослуживање.
Савић објашњава да ће у објекту ће бити једна каса, а асортиман робе готово исти као и у садашњим локалима, којих је педесетак.
– Планирамо грађевинске радове, да би се створио огроман простор без преграда и зидова, а за такву адаптацију требају нам и дозволе урбаниста, односно такозвана мала грађевинаска дозвола и идејни пројекат новог простора. Међутим, на исходовању дозволе и изради пројекта још не радимо. Истакао је да се очекује да у новом простору буде и квалитетнијих ствари него сада те да ће се нови закупац из Кине побринути да на рафовима буде и робе домаћих произвођача, што сада није случај.
– Сада закупци робу набављају искључиво из Кине. Намера је да по трећина асортимана буде из Кине, Србије и других земаља – казао је Савић.
Више кинеских предузетника удружило се и ангажовало адвоката да их заступа и обавестило амбасаду Кине у Београду.
Једна од закупаца која држи више локала у „Еркеру” Кинескиња Анчи Хаијун не слаже се с одлуком, сматрајући да јој је место да ради управо у „Еркеру”.
– У Новом Саду сам од 2004. године, а од 2007. у „Еркеру” држим више радњи. Понуда ми је разноврсна и немам где да сместим толико огромну количину робе. Заинтересована сам да ја будем закупац целокупног објекта и то сам рекла менаyеру Алкесандру Савићу – казала је Анчи и додала да газда локала у којем тргује није за то да се локал руши.
Домаћи закупци нису имали храбрости да причају о овоме, бојећи се непријатности, али су истакли да су спремни да плате и скупљи закуп да би остали у „Еркеру”. Подвукли су да сваки локал, уз њихову породицу, храни још једну – фамилију запосленог радника.
Скренули су пажњу на то да разумеју власнике локала који нису имали зараду од кирије због неиздатог простора, али да је управо зато у објекту био менаyер са задатком да попуни све локале. Тренутно ради 42 локала од укупно 46.
Текст и фото: З. Делић
Неће да мењају адресу
Закупци локала, домаћи и они из Кине, неће да мењају адресу пословања. Сумњају у причу да су сви власници дали сагласност да се мења унутрашњост објекта јер их је тешко окупити, пошто живе на различитим странама у земљи и иностранству. Да је то тачно, каже један од закупаца, обавестили би нас о томе јер смо у контакту.