Сведочанство о насељавању и животу Словака
Вишедеценијско прикупљање материјала и предмета, вишегодишња истраживања и вишемесечне припреме, резултирале су несвакидашњом изложбом у Музеју Војводине.
„Иза гора и долина” назив је поставке која од 26. октобра на свеобухватан начин представља три века од насељавања Словака на овим просторима, чиме су у историји и култури Војводине оставили дубок траг.
Са самом идејом, а потом и реализацијом изложбене поставке, упознали су нас музејски саветник и етнолог Александар Петијевић и виши кустос и етнолог Музеја Војводине Ана Сеч Пинћир.
– Први пут је урађена тако свеобухватна, мултидисциплинарна и мултимедијална музејска изложба о Словацима у Војводини – каже Ана Сеч Пинћир, додајући да се, на неки начин, идејно ради о модификованом наставку онога што је на сличан начин започето 2004. године пројектом „Живети заједно”, а настављено пет година касније „Завичајем на Дунаву”, када је представљен суживот с мађарском, односно немачком националном заједницом на просторима данашње Војводине. – Овога пута Музеј Војводине идеју је реализовао у сарадњи с Музејом војвођанских Словака у Бачком Петровцу, Галеријом Матице српске, Евангеличком црквом из Старе Пазове и Суботичком бискупијом, а реализацију је подржала Влада АП Војводине.
Изложба је дело осморо аутора, а уз Ану Сеч Пинћир и Александра Петијевића, поставци су допринели мр Катарина Радисављевић, Татјана Бугарски, Војислав Мартинов, Мирјана Лакић, Чарна Милинковић и Александра Стефанов.
– Заједничким радом тима кустоса, етнолога, историчара и историчара уметности, на изложби је представљена словачка материјална, духовна и културна баштина, а излагањем архивске грађе, музејских предмета и ликовних дела у ширем историјско-културном контексту приказан је живот словачке етничке групе у Војводини од досељавања до данас – каже Петијевић.
Историјски део изложбе почиње досељавањем и организацијом живота током 18. века, при чему је нагласак на верско-школским активностима. Развој културних, привредних и националних институција, као и истицање личности значајних за академски, политички, културни и уметнички живот словачке националне заједнице приказан је до детаља.
– Важан сегмент изложбе свакако чини осветљавање политичко-културних веза Словака са Србима јер су их једне на друге упутили слични национални проблеми и стремљења током историје и заједничког живота на овим просторима – додао је Петијевић.
Посетиоци ће у сликовитим приказима свакако моћи да уживају и сазнају много тога, а портрет грофа Андрије Хадија (1710–1790) из футошке Католичке цркве и његов шешир, затим бројне народне ношње, ланац за мерење катастарских парцела, мноштво фотографија које илуструју свакодневни живот словачке заједнице и занимљиви документи и публикације, су добра позивница за ову изложбуне. Из Педагошке службе напомињу да ће се до 14. новембра улаз наплаћивати свакодневно. Након тог датума улаз се неће наплаћивати петком. Бесплатан улаз биће омогућен особама с инвалидитетом и социјално угроженим особама.
С. Савић