Субвенције се уплаћују родитељима, а не приватним вртићима
друго правно и физичко лице, месечни износ субвенције по малишану одређује се у односу на врсту боравка у вртићу.
Према томе, 10.000 динара Град ће издвојити за целодневни боравак најмлађих, од шест месеци до три године, у трајању од 11 сати дневно, а 8.000 динара за целодневни боравак деце од три до седам година у истом трајању. Што се тиче полудневног боравка с ужином, у трајању од пет сати, месечне субвенције износиће 3.200 динара, док ће за полудневни боравак без ужине, у истом трајању Град родитељима помоћи с по 2.800 динара месечно.
Новина је то што новац неће одлазити вртићима, већ родитељима деце уписане у те вртиће да би се смањила могућност његове злоупотребе, односно новац ће се родитељима уплаћивати посредством банке Поштанска штедионица а. д. Београд.Према одлуци Града, новчана помоћ је намењена родитељу, старатељу, хранитељу, односно усвојитељу детета о ком се непосредно брине, а које од 1. септембра није могло бити уписано у неки од вртића „Радосног детињства”, због недовољних капацитета те установе.
Субвенција се може добити под условом да је подносилац захтева држављанин Републике Србије, да има пријављено пребивалиште на територији града Новог Сада, односно боравиште ако је лице расељено с Косова и Метохије, и да је поднео пријаву на конкурс за упис детета у „Радосно детињство” за радну 2016/2017. годину, да дете није уписано у неки од државних вртића те да се у пријави на конкурс изјаснио да даје предност упису детета у приватну предшколску установу.
Уједно, субвенције се родитељу детета обезбеђују и за дете које је у време трајања конкурса већ било уписано у приватну предшколску установу, а родитељ детета је остваривао право на финансијску помоћ, или које је у време трајања конкурса било млађе од шест месеци, уколико је родитељ запослен и својом вољом престао да користи право на накнаду зараде за време породиљског одсуства.
Подсећамо, новчана помоћ Града само је део надокнаде за боравак оне деце у приватним вртићима која су конкурисала за неки од државних, али нису примљена. Остатак до пуне цене месечног износа боравка детета плаћају родитељи.
Иако су субвенције смањене у односу на лане, како је рекао власник једног од новосадских приватних вртића чије је име познато редакцији, родитељи због тога негодују, а власници приватних предшколских установа у тој одлуци, тврди он, нису учествовали. Он је рекао да ће цене у приватним предшколским установама остати исте, а многи ће чак и смањити неке цене да би изашли у сусрет родитељима.
– Размишљамо да снизимо цену за бебе, између осталог. Циљ је да нам родитељи и деца долазе и буду задовољни, а не да оду. Ипак, ми не можемо испод наше економске цене, а трошкови се повећавају. Доста људи дође, пита, али одустају кад чују какве су цене. Све чешће, људи се одлучују да им децу чувају баке и деке, управо због недостатка новца – каже наш саговорник. По његовим речима, тренутно је око 2.000 деце уписано у неки од приватних вртића, а упис још траје.
Д. Ристић
Захтеви до почетка октобра
Захтеви за субвенције Града подносе се до 7. октобра Градској управи за социјалну и дечју заштиту, путем Писарнице Градске управе за опште послове. Обрасци захтева могу се преузети у Писарници Градске управе за опште послове, Трг слободе 1 или на сајту Града www.gradnovisad.rs.