Стари Дунав биће еко-туристичка оаза
Група од 17 волонтера из Србије, Холандије, Италије, Шпаније и Кореје
пети дан крчи пешачку стазу дуж Старог Дунава у Сремским Карловцима у оквиру 7. међународног радног волонтерског кампа „Сачувајмо рит”. У том послу, за који кажу да није особито тежак и да им највећи проблем представљају заправо комарци, помажу им стручни радници, које је организатор кампа, Покрет горана Војводине, ангажовао за неке специфичне радове.
Задатак те групе је да уклони инвазивне биљне врсте на подручју Ковиљско-петроварадинског рита и тиме омогуће несметан развој флоре и фауне и тако на посредан начин допринесе унапређењу еко-туристичке понуде Сремских Карловаца.
– Наше амбиције су да ревитализујемо и уредимо Стари Дунав, као и Курјачку греду, који су саставни део Специјалног резрвата природе „Ковиљско-петроварадински рит” – каже Марко Љубичић из Покрета горана Војводине. – Уређујемо обалу и крчимо стазе да бисмо их приближили локалном становништву, али и људима са стране, не би ли се уверили у природне лепоте које постоје на овом простору. То је основ за развој еко-туризма. Нама је жеља да људи долазе овде и уживају у овом делу Карловаца који је, по нашем мишљењу, неправедно запостављен. Покрет горана је у ту сврху припремио и ставио на располагање онима који желе да се отисну у једну такву авантуру и открију чари Старог Дунава и рита, пет кануа, катамаран и чамац.
Љубичић подсећа на то да се такав природни потецијал и природне лепоте, заштићене примерке флоре и фауне не могу срести на сваком кораку. На томе ће Покрет горана, наглашава он, у сарадњи с осталим институцијама, радити и наредних година.
Следеће седмице та група волонтера сели се на супротну обалу Дунава, на потес Курјачка греда, где ће, осим крчења дивљег растиња, постављати информативне табле намењене обележавању бициклистичких и пешачких стаза. Осим тога, помоћи ће да се на том локалитету монтира први зип-лине.
Камп има и забавни и едукативни карактер. Организатор је учесницима омогућио да од стручњака сазнају основе о простору у којем раде, упознају се с његовим вредностима, лепотама и могућностима Дунава. Од др Слободана Пузовића и председника Покрета горана Војводине Алексе Јефтића могли су да чују о будућим плановима за ревитализацију дунавског тока и унапређењу еко-туризма. До краја свог боравка у Сремским Карловцима, 7. августа, имаће прилике да се упознају и с биљним врстама у риту, органском пољопривредном производњом и многим другим темама.
У организацији кампа Покрету горана свесрдну подршку пружили су Млади истраживачи Србије, Министарство омладине и спорта, Покрајински секретаријат за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине, ЈП „Војводинашуме”, сремскокарловачка општина и Патријаршија СПЦ.
З. Милосављевић
Фото: Р. Хаџић
Вожња катамараном
Програмом кампа предвиђен је обилазак Сремских Карловаца и Новог Сада, као и низ радионица које подстичу интеркултуралну размену. Осим тога, волонтерима се пружа прилика да возе кануе, пењу се на вештачку стену на Стражилову и плове катамараном по Дунаву, који је Покрет горана набавио управо за потребе развоја еко-туризма.