Спасти два живота, а не један
У згради Ректората Универзитета у Новом Саду је одржан лекарски скуп под називом „Ургентна хируршка стања у трудноћи“ с циљем да се поставе стандарди и принципи за млађе колеге,
лекаре-специјалисте и лекаре примарне здравствене заштите јер током праксе нису имали прилике да сусретну такве случајеве. Скуп је отворио члан Градског већа за здравство проф. др Золтан Хорват, а теме предавања биле су из области гинекологије, хирургије, педијатрије, анестезије, епидемиологије, судске и опште медицине.
– Драго ми је што се овакав научни скуп одржава у нашем граду и што имам прилику да поздравим еминентне стручњаке који ће као предавачи говорити о тој теми од изузетног значаја јер су ургентна стања у трудноћи од велике важности, нарочито што су у питању два живота, а не један – рекао је Хорват. – Хирург мора да донесе одлуку о благовременој и правој хируршкој интервенцији, као и о дијагностици, при том да не нашкоди ни мајци ни детету и тиме омогући да остатак трудноће протекне уредно. Хирурзи, нарочито млађе колеге, мислим да нису довољно едуковани, посебно они који раде у великим ургентним центрима, тако да им је врло тешко да поставе праву дијагнозу, што се некада дешава и хирурзима који имају 40 година радног искуства, тако да никада не можемо бити начисто, али се ризик може свести на минимум.
По Хорватовим речима, изузетна је и важност тимског рада. Тако се, осим хирурга и дијагностике, посебна важност даје и анестезији, али и фармакологији, да би се тачно одредило који се лек сме дати трудници којој је неопходна хируршка интервенција како се не би нашкодило детету и његовом развоју.
– Скупу ћу понудити и две теме које су такође значајне и за Војводину и за Србију – казао је Хорват. – Наиме, реч је о хируршким интервенцијама код дијабетичара, које су врло често компликоване, тешко препознатљиве, а могу бити и фаталне јер дијабет доводи до великих оштећења и инвалидитета, а ако се не препозна благовремено, инфекција иде врло нагло и завршава трагично. Друга тема је хирургија у осмој деценији живота јер такви пацијенти имају ослабљен трбушни зид, смањен имунитет и врло често се не препозна да се ради о акутном хируршком стању те и овде исходи могу бити фатални и погубни по болесника.
По речима управника Клинике за абдоминалну и ендокрину хирургију Клиничког центра Војводине проф. Дејана Иванова, едукативни курс с темом о акутном хируршком стању у трудноћи је од изузетног значаја јер представља централну тему у сваком хируршком раду. С обзиром на то да су у питању два живота, на докторима је велика одговорност у ситуацијама које доводе до таквих стања код трудница.
– Окупили смо све угледне и стручне предаваче, односно професоре Универзитета у Новом Саду из различитих области медицине, који ће дати осврт на ту интересантну тему – рекао је Иванов. – Значај је у толико већи што су такве ствари прилична недоумица и увек смо у великом страху и грчу, нарочито када су пацијенти труднице, да не направимо неку грешку и, просто, то је корак ка циљу да будемо боље обавештени, с више знања и бољим резултатима. Дакле, болесник нам је трудница са свим својим анатомским и физиолошким променама, с којима смо понекад упознати, а понекад нисмо, и просто ћемо ићи директно у проблематику трудноће, затим труднице као болесника и изнећемо који су хируршки ставови у таквој специфичној ситуацији.
По речима нашег саговорника, та патологија код нас није толико честа. Здравствена служба је организована тако да се о младим болесницима, нарочито трудницама, увек води рачуна, службе их примају на одељење и опсервирају, али се поставља питање шта даље.
И. Миклоши
Лакше до одлуке
– Мислим да ће лекари који су дошли на овај семинар добити знање о том специфичном проблему и много ће лакше доносити одлуке и с много више слободе – истакао је проф. Дејан Иванов. – На тај начин, као резултат ћемо добити смањење смртности и боље излечење болесника у акутним хируршким стањима.