Рицко добио достојне наследнике
Ретко који градски крај може да се похвали толико оданом екипом као што је то случај у Блоку, делу града прекопута Железничког парка, оивиченог Булеваром Јаше Томића
и улицама Омладинског покрета, Париске комуне и Гагариновом. И околне улице, дакако „припадају” Блоку јер се позитивна енергија у вези с организацијом разних дешавања преноси с колена на колено и годинама учвршћује.
Наши саговорници, иза којих је управо успешно организован рок фестивал „Блоксток”, Мане Мирковић, Дане Баста и Марко Танчик откривају један од разлога због чега је тако.
– Наш крај града вероватно није толико атрактиван за људе са стране, који, када долазе у Нови Сад у намери да се населе, преферирају Лимане, Грбавицу, Ново насеље... – готово углас објашњавају ови тридесетогодишњаци. – Исти је случај и са студентима. То значи да у Блоку већ деценијама живе генерације истих породица, које наслеђују једна другу и наглашено су везане за свој крај. Тај својеврсни локалпатриотизам, или, како ми то волимо да кажемо, комшијска прича, држи нас на окупу и даје снагу да наставимо тамо где су стали наши старији другари.
Како млади стасавају, не остају „имуни” на ангажовање у политичком животу, а за Блок је карактеристично то да, упркос политичким разликама, о свом крају сви брину пођеднако.
– Тако би увек требало да буде – каже Марко Танчик, који је, док смо разговарали, више пута одговарао на бројне телефонске позиве, не желећи да препусти случају ни најмању ситницу у вези с организацијом „Блокстока”.
Све је, пре неколико деценија, покренула легенда Блока, Рицко, који је преминуо прошле године. Одувек су се генерације скупљале пред његовом гаражом, то чине и данас, а Рицко је у помен добио и графит који млађе подсећа на блоковско заједништво.
– Слава Блока је Ђурђевдан – наставља причу о свом крају Дане Баста. – Некада су наши старији другари концерте организовали управо на тај дан или уочи славе, а потрудићемо се да поново приредимо неки догађај на Ђурђевдан. Оно по чему смо познати је организација Бадње вечери, када се пред Рицковом гаражом окупи најмање неколико стотина људи, који уз рибљу чорбу и кувано вино евоцирају успомене и препричавају догодовштине из прошлих времена.
Мане Мирковић, члан Одбора МЗ Омладински покрет, каже да та месна заједница грађанима, осим решавања комуналних и других проблема становања, пружа и многе друге садржаје.
– Реч је превасходно о садржајима културног и спортског карактера, али и догађајима у вези с очувањем традиције и обичаја у нашем крају – вели Мирковић. – У МЗ имамо библиотеку, у којој становници нашег краја бесплатно могу изнајмљивати књиге, користити интернет, похађати часове плеса... У просторијама МЗ организују се и часови енглеског језика, тренинзи пилатеса и јоге. „Божићни дани” и „Најјаче ускршње јаје” такође су манифестације које у Блоку окупе велики број учесника, а од спортских манифестација организујемо традиционални турнир у малом фудбалу и баскету.
Текст и фото: С. Савић
Фотографије као сведочанство
Блок је прошле године обележио 50 година од оснивања, приликом чега је приређена изложба на којој је било изложено више од 1.000 фотографија које су пратиле дешавања од изградње Блока, до данашњих дана.
– Ове године организујемо изложбу фотографија „Блок из другог угла – душа живота”, фотографа Ђуре Дрезге, такође једног од наших драгих комшија – каже Мане Мирковић.