Ревитализација, а не рушење Кинеске четврти
Фондација „Нови Сад 2021” саопштила је да су најзначајнији ефекти тог плана ревитализација индустријског наслеђа и транформација, којима се простор одређује за потребе културе, уметности, занатства и предузетништва у креативним индустријама, што га чини јединственим у Новом Саду, али и Србији.
Како је наглашено, овај план предвиђа трансформацију Кинеске четврти, а не њено рушење, као и да је онемогућено претварање те локације у стамбено-пословни или неки други комерцијални простор.
“Формирање „Youth Цреативе Полиса” је јединствен пример сквотовања (у Европи и региону), односно претварања запуштеног јавног простора у култна места за некомерцијалне креативне и културне иницијативе. Током финалног избора за титулу Европске престонице културе 2021, делегацији Новог Сада у Бриселу је напоменуто да је управо пројекат „Youth Цреативе Полиса” један од разлога добијања титуле, што је велика заинтересованост координатора процеса Агенде 21 за културу, члана жирија за избор Европске престонице и члана Европске лабораторије за културну сарадњу Жордија Пасквала и потврдила”, наводе у Фондацији.
Како је саопштено, Фондација „Нови Сад 2021” наставиће реализацију једног од кључних пројеката директно повезаних с Европском престоницом културе 2021. и Омладинском престоницом Европе 2019. године. Претварањем Кинеске четврти и Чешког магацина кроз јавно-приватно партнерство у јединствени културни и креативни дистркт, који је пре свега окренут младима, „Youth Цреативе Полис” имаће значајан културолошки, социјални и економски интерес за Нови Сад.
Пројекат под слоганом „За нове мостове” чине јединствена и препознатљива „Четири моста”. Један од тих „мостова” носи назив „Слобода” и обухвата област креативних индустрија и младих, а мост „Нада” посвећен је културним капацитетима и јавним просторима што се пројектује кроз трансформацију Кинеске четврти у „Youth Цреативе Полис”, а Чешког магацина у будући музејски простор.
Ј. В.