Редовни прегледи чувају живот
Новосађанке су у повећаном ризику од оболевања од карцинома грлића материце с обзиром на то да 30 одсто њих пуши и 24 одсто иде ретко код гинеколога, односно само када
осећа тегобе, показало је истраживање Поликлинике „Цонсилиум”. Ти подаци добијени су на узорку од 378 испитаница старијих од 20 година које живе у Новом Саду, а поводом Европске недеље превенције рака грлића материце, која је у току, а обележава се и у нашем граду.
– У Војводини карцином грлића материце је по броју новорегистрованих малигних болести код жена на четвртом месту, после тумора дојке, плућа и дебелог црева, с процентуалним учешћем од 6,66 одсто – објашњава специјалисткиња гинекологије и акушерства др Љиљана Станишић из Дома здравља „Нови Сад“, упозоравајући на то да постоји тенденција пораста тог процента, а најугроженије су жене млађе од 45 година.
Истраживање Поликлинике „Цонсилиум” показало је и да је свака четврта жена-непушач, у ствари бивши пушач. То је значајан податак, с обзиром на то да је пушење један од главних фактора ризика за рак грлића материце, а нередовни прегледи спречавају да се обољење правовремено открије. Самим тим, како кажу из те Клинике, лечење постаје компликованије и ризичније. Осим тога, како каже др Станишић из Дома здравља “Нови Сад”, узроци за настанак карцинома су многобројни. Међу њима су прерано ступање у прве полне односе (пре шеснаесте године), већи број сексуалних партнера, промискуитетни парови, полни односи без заштите од инфекције, односно кондома, друге имуносупресивне болести, генетика, улога социјално-економског статуса. Ипак, по њеним речима, највећи значај у настанку карцинома грлића материце (тзв. етиологији) је откриће хуманог папилома вируса ХПВ, који је сврстан у прву групу узрочника рака.
– Врло је значајно да се већина инфекција ХПВ вирусом – више од 90 одсто – манифестује као пролазна инфекција. То значи да ће већина жена имати ту инфекцију у неком периоду свог живота, али да ће код већине њих проћи без икаквих последица. За настанак премалигних болести и карцинома грлића материце од прворазредног значаја је постојаност инфекције. С тим у вези, треба поновити да, упркос веома великом броју фактора ризика за настанак те малигне болести, једини нужан фактор јесте инфекција ХПВ вирусом – каже др Станишић.
Пошто се ради о високоризичној, озбиљној болести, али ипак победивој, примарна превенција, која се односи на мере за спречавање инфекције ХПВ вирусом, објашњава др Станишић, од кључног је значаја, а подразумева здравствену едукацију и вакцинацију. То је, како је рекла, најбољи начин за спречавање болести. Ако су те мере претходно изостале, примењује се секундарна превенција.
– У том случају, најзначајнији је скрининг, који представља најједноставнију, безболну и најјефтинију дијагностичку методу за пацијенткиње које су без симптома, а којом се може обухватити највећи проценат популације у најкраћем периоду – рекла је др Станишић.
Како кажу из Поликлинике „Цонсилиум”, важну улогу у очувању здравља репродуктивних органа чине и мајке, које тренутно, како показује истраживање, у 61 одсто случајева подстичу двадесетогодишње ћерке да иду на редовне гинеколошке прегледе, док је то видно мање изражено код старијих генерација. Истовремено, чак 63 одсто Новосађанки не зна симптоме рака грлића материце, што додатно повећава ризик од нередовног одлажења лекару. Аутори истраживања из те поликлинике наглашавају да свака жена себи може спасти живот уколико одлази на редован гинеколошки преглед и Папаниколау тест минимум једном годишње, што је сасвим довољно да се рак открије на време и излечи неупоредиво брже и лаше, без ризика од смртне опасности.
Како је рекла др Љиљана Станишић, Дом здравља „Нови Сад“ ће наставити да позива жене из њихове базе података преко кол-центра ради скрининга грлића материце, а који би у будућности требало да буде организован на нивоу целе Србије.
– Позивамо због тога жене да се одазову на наш позив јер је карцином грлића материце добро организованим скринингом и одазивом жена у неким развијеним земљама потпуно искорењен – апелује др Станишић.
Т. Стојшин
Д. Ристић
Бесплатни прегледи
У оквиру десете Европске недеље превенције рака грлића материце, која се обележава до 29. јануара под слоганом „Дан за здравље”, Поликлиника „Цонсилиум” организује „Дан за здравље”, обезбеђивањем бесплатних гинеклошких прегледа и Папа-теста. Заказивање је могуће у четвртак, 28 јануара, од 10 до 10.30 сати на телефон 426-488.