Разговор кључан за здрав брак
што значи да брак као блиски однос није изумро нити ће у скорије време изумрети – каже психолог и породични терапеут Центра за подршку раном развоју и породичним односима „Хармонија” Јелена Бранковић, која је у оквиру манифестације „Недеља брака” недавно држала интерактивно предавање на тему комуникације у партнерским односима. – Идеја је да тражимо начине како да људи у савременом браку живе квалитетније. На духовит и опуштен начин смо приказали који су облици комуникације који отежавају или не решавају квалитетан партнерски однос, и покушали смо да дамо конструктивне, здраве и корисне одговоре у партнерском односу.
Пошто је добра, отворена и јасна комуникација основа сваког односа, па и брачног, многобројни присутни на предавању у „Хармонији” имали су прилику да сазнају шта све утиче на добру комуникацију, а шта неки разговор чини лошим.
– Нама је комуникација изразито важна и сматрамо је основом поверња и поштовања међусобних жеља и потреба – каже Кристина Милосављевић, која је са својим момком Марком присуствовала предавању. – Трудимо се да увек слушамо један другог, и да се међусобно уважавамо у комуникацији. Тај вид искрене комуникације је основа добре везе. Иако је само предавање било о комуникацији у партнерској релацији, грешке у комуникаицији се врло лако могу генералисати и на друге комуникације у нашем животу.
Свако ко жели да улаже у своју везу, баш као и Кристина и Марко, без обзира на то да ли размишља о упуштању у брачне воде, треба да спозна добре видове комуникације и да она буде основ сваког односа. Стога Јелена Бранковић и саветује да се партнери што боље упознају пре него што се одлуче на брак.
– И када се узму, саветујем да неко време живе у браку пре него што одлуче да се остваре у улогама родитеља јер једино тако ће бити припремљени да њихов брак иде током којим треба да иде – истиче наша саговорница.
Како сматра, будући да савремени брак није онакав какав је био традиционални те не траје „док нас смрт не растави”, развод је нешто што је легитимна ствар избора.
– Очекивања с којима људи улазе у брак доста су идеализована, на неки начин формирана у оквиру савремених медија, литературе и културе која прилично негује индивидуалистичке вредности, значи лична задовољства сада и одмах, док у браку толеранција и међусобна посвећеност доносе задовољства која су дугорочна, а не краткорочна. Због те врсте супротности и онога што брак захтева, људима тешко пада да живе у браку и олако одустају.
Л. Радловачки
Прво изградити заједницу, па онда постати родитељ
Родитељство је логичан след, нарочито ако се пар одлучи на брак. Међутим, да ли се треба опробати и у тим водама по сваку цену, или пре времена? Психолог и брачни терапеут Јелена Бранковић саветује да је најбоље причекати.
– Мислим да је ризично за данашњи брак што је често родитељство мотивација људи да уђу у брак па прескоче целу фазу брачног живота у којој постоји много задатака да се партнери прилагоде један другом, што касније брак чини ризичнијим – сматра Јелена Бранковић. – Важно је да се партнери припреме на то да су улоге родитеља захтевне и да се наслањају на улоге мужа и жене, као и да је важно да и даље негују партнерски однос и кад дође дете, што уме да буде врло изазовно.