Просветари чекају новац за нормалан рад
Исплата целокупног износа новца намењеног за деблокирање рачуна ОШ „Алекса Шантић” у Степановићеву, 7.231.803,21 динара, очекује се почетком фебруара, уколико се усвоји
предлог за расподелу квота из буџета Града, како јављају из Градске управе за образовање. Подсећамо, у школи у Степановићеву владају изузетно лоши услови рада, о чему је било речи у нашем листу, услед блокаде рачуна проузроковане судском пресудом по тужби једног запосленог.
Крајем прошле године, члан Градског већа за образовање Владимир Јелић најавио је да ће Град преузети све обавезе на себе и, уместо из републичког буџета, уплатити сопствени новац за деблокирање рачуна школе, као и за радове које је наложила инспекција.
Након исплате, како кажу из Градске управе за образовање, у складу с Одлуком о санацији, та школа ће бити у обавези и да наменски пренесе новац и исплати дуговања. Након тога, Школски одбор треба да усвоји извештај о реализацији Одлуке о санацији и да га достави на разматрање Градској управи, која ће припремити извештај о реализацији Одлуке о санацији Основне школе у Степановићеву за Скупштину града, што ће омогућити контролу расподеле тог новца.
У међувремену, док чекају обећану помоћ, стање у ОШ „Алекса Шантић” је непромењено.
– Одлука Града о помоћи је стигла и покренули смо све процедуре да бисмо решили проблеме у школи због којих су нам Санитарна и Грађавинска инспекција забраниле рад, уздајући се да сада имамо „црно на бело” да ћемо добити новац који нам је потребан – објашњава директорка те ОШ Светлана Келемен, која је прошле године дошла на ту функцију и затекла дуговања. – До сада смо добили нешто новца у донацијама, што је било намењено за наставна средства и за хигијену.
Осим наведених проблема у тој школи, родитељи су нарочито били резигнирани што више од 60 деце, колико је претплаћено, већ дуже не добија ужину. Новац који је намењен из Града требало би и тај проблем да реши. Како наводе из Градске управе за образовање, након што се одблокира рачун, односно исплати претходни добављач, моћи ће да се потпише и нови уговор о испоруци хране за ђачке ужине.
Д. Ристић