Програм „Ради и путуј” привлачи све више студената
Према извештају Светског економског форума, наша земља је на трећем месту у свету по броју одласка младих и школованих људи у иностранство. Пракса показује да се
све више студената школује само да би првом приликом отишли ван Србије у потрази за бољим животом и вишим стандардом.
Програм „Ради и путуј“ један је од начина које студенти користе да би обишли Америку, стекли радно искуство, упознали нове људе и пре свега зарадили новац. Студенти се могу сами определити за посао који би желели да раде. Такође, избором жељеног посла се одлучују и за конкретну државу или град у којем ће боравити током програма. У понуди агенција су искључиво једноставни послови сезонског карактера. То су углавном послови у хотелима, забавним парковима, маркетима, казинима.
– На програм сам се одлучила првенствено јер сам хтела да посетим Америку и видим какав је живот тамо – казала је студенткиња новинарства Јована Митровић после боравка и рада у Калифорнији. – Други разлог је био летњи посао, будући да познајем много људи који су веома добро зарадили. Препоручила бих свим младим људима да пробају драстично да промене своје окружење, живот и земљу, чисто да би схватили да ли им је довољно добро овде или ипак постоји нешто боље, негде другде. Осим усавршавања језика, упознаће много различитих људи, друге расе, националности, вере. Додуше, зависи у који део Америке оду. Ја сам била у најлибералнијем, где је све дозвољено и прихваћено.
Она је додала и да би поново отишла у САД, али не као јефтина радна снага, већ као академски грађанин који тражи озбиљан посао у струци.
Као негативну чињеницу „Њорк анд травела“ студенти наводе висину трошкова одласка. Они варирају, у зависности од тога за који „пакет“ се определе, а цене програма се крећу од 800 до 3.000 евра. Имајући у виду финансијско стање појединаца, агенције одскоро нуде и велике попусте за оне који се пријаве раније, а неке и плаћање по доласку. Добро организоване агенције јаким маркетингом привлаче све већи број студената.
– Годишње се пријави око 2.000 студената, само у Новом Саду – каже административна менаyерка агенције „Вест поинт“ Тина Дона Ђак. – Највише су заинтересовани за послове у угоститељству и хотелијерству јер они пружају и бакшиш. Најпопуларније државе су, рецимо, Аљаска и Масачусетс јер је су јефтиније за живот, али доста студената се определи и за Калифорнију.
Путовање у Сједињене Америчке Државе преко лета стоји на листи приоритета српских студената. Они који оду и наиђу на добру прилику, неретко остају тамо, те се опција повратка и запошљавања у Србији своди на минимум.
Н. Максимовић –М. Милошевић – Б. Татић