overcast clouds
12°C
28.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Продаја сувенира у Новом Саду слаба, чекају се туристи

02.03.2016. 20:50 13:33
Пише:

Нови Сад постаје све занимљивији и привлачнији за странце, а то показује и чињеница да је недавно био номинован, а после и одабран, у првих десет туристичких

престоница Европе. Туристи по доласку у неки град често купују себи неки сувенир који им остаје као успомена, а ми смо се распитали како иде продаја сувенира и који се мотиви најчешће везују за Нови Сад.

Продавци сувенира у пешачкој зони града кажу да продаја тренутно иде слабо јер је наступила такозвана мртва сезона.

– Чекамо туристе и децу на екскурзијама јер су они главни купци сувенира – каже продавац сувенира Јован Тошић. – Ретко се заустави неко ко већ живи овде и хоће да има обележје града. То је разумљиво јер ја први као Новосађанин не бих ни погледао ове сувенире пошто немам потребе за тиме, то је више за људе који дођу са стране па желе неку успомену из Новог Сада.

На тезгама сувенира у центру града могу се наћи магнети, пепељаре, ракијске чашице, шоље, вешалице за кључеве и за кухињу, привесци за кључеве и многи други сувенири са симболима Новог Сада. Најпродаванији и најтраженији на тезгама су магнети, чије цене зависе од величине и материјала и иду од 50 до 200 динара. Најаутентничнији сувенири на тезгама су еколошки нотеси с новосадским обележјем.

Тешић каже да цене нису упитне када се ради о сувенирима јер су симболичне, него је проблем генерално прилив људи заинтересованих за куповину сувенира.

– Деца која дођу на екскурзију купују привеске у облику срца с натписима „најбољој мами, тати, баки”. До идеје за мотив на сувенирима се долази преко ноћи, обично су то тврђава, сат на тврђави, Катедрала, тамбураши – наводи Тошић.

Продају се и рамови за слике, подметачи за чаше, зидни часовници, нуде се и разни предмети од дрвета, а у јеку сезоне нуде се и мајице с разним симболима и натписима везаним за Нови Сад.

Лети је, кажу, већа потражња и када су неке манифестације, а сувенире купују и људи који одлазе код Новосађана који сада живе по белом свету јер их то подсећа на родни крај.

Т. Стојшин

 

Пише:
Пошаљите коментар