Помоћ старима и осиромашеним породицама
али утиче и на смањење сиромаштва кроз активности попут клуба за старе, вешернице, Центра „Марта“ и мреже дијаконијских група.
– Моја примарна делатност је рад с дијаконијским групама или с црквеним парохијама које су основане пре неких 16 и по година – каже координаторка пројекта и психолог Марија Парницки. – Дијаконијске групе су групе верника у црквеним општинама наших оснивачких цркава које су нам помагале у дистрибуцији хуманитарне помоћи, јер је тада огромна помоћ пристизала из иностранства. Да бисмо дошли до свих корисника, основали смо те групе да би их налазиле у својој локалној заједници да би им се доставили пакети средстава за хигијену, хране и свега осталог што је долазило из иностранства. То су наши велики потенцијали, који би могли имати значајну улогу у смањивању сиромаштва и пружању неких социјално-хуманитарних услуга у својим локалним заједницама.
У оквиру дијаконије, оформљен је и Дневни боравак за старе, који отвара могућност сениорској популацији да се дружи, учи, информише, али и користи неке друге услуге. Дневни боравак је отворен 2004. године, од 8 до 15 часова сваког радног дана и могу га користити особе старије од 60 година, без обзира на брачно стање, пол, економски статус, националну или верску припадност, затим особе које воде усамљенички живот, без старатеља, а које могу самостално да дођу.
– У оквиру Клуба за старе обезбеђујемо неке основне здравствене, фризерске и педикирско-маникирске услуге, гледање ТВ-а и читање штампе, а уз разговор и дружење, ту су и закуска и освежење – каже Марија Парницки. – Нудимо и услуге као што су прање и сушење веша, обезбеђујемо неку елементарну исхрану, организујемо разне екскурзије и излете. Наменски простор за старе и особе с инвалидитетом је леп, имамо добре услове за рад с инвалидима и са старима. У зависности од додатних пара или одобрених пројеката, можемо за сениоре организовати оно што их интересује па смо тако имали курсеве рачунара, јер постоји велико интересовање за тим. Имали смо и курсеве немачког и енглеског језика, разне врсте радно-окупационе терапије, курсеве ручних радова, рекреативно-забавне и културне активности, приредбе и прославе рођендана.
Здравствене савете пружа лекарка специјалисткиња опште праксе у пензији, мерење нивоа шећера и холестерола у крви и крвног притиска такође ради један лекар и шест волонтерки, а у оквиру здравствене услуге је и снабдевање ортопадским помагалима. У делу зграде је „Марта центар“, где се дели хуманитарна помоћ, како за инвалиде и старе, тако и за ширу популацију осиромашених Новосађана половна гардероба и обућа, понекад и покућство. Услуге „Марта центра“ користи више од 1.000 корисника годишње.
– Имамо и центар у којем се пружају неке услуге за особе с инвалидитетом – напомиње Марија Парницки. – Лобирање или заступање права особа с инвалидитетом кроз разне групе у којима учествујемо, такође је један од видова наших услуга. Ми се, просто, залажемо за унапређење нашег законодавства за доношење правичних закона, који би омогућили особама с инвалидитетом равноправно учешће у свим сегментима друштва. Страни донатори који подржавају тај наш рад су, пре свега, немачки и швајцарски, и неке мање заједнице или приватни донатори из иностранства који су до сада финансирали наш пројекат.
Услуге су већином бесплатне, док се мерење шећера у крви и крвног притиска наплаћују 60 динара, а за педикирско-маникирске услуге препоручено је дати добровољан прилог. Сви који пружају услуге су волонтери, док је геронто-домаћица запослена. Волонтерке су старости 50 до 70 година, најчешће пензионерке које имају довољно слободног времена, али и жеље да буду активне и корисне. За коришћење услуга плаћа се минимална месечна чланарина.
И. Миклоши