Откривено спомен-обележје настрадалима у дискотеци „Контраст”
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић присуствовао је откривању спомен-обележја жртвама пожара у некадашњој
дискотеци „Контраст” на дан обележавања годишњице те трагедије. Спомен-обележје, постављено у Кисачкој улици, подигнуто је младим људима који су животе изгубили у трагичном пожару. Пре четири године, 1. априла у пожару су настрадали Марина Аничић, Зоран Игњатовић, Марко Павловић, Ренато Вуковић, Милена Далмација и Тамара Миладиновић. На конкурсу ЈП „Завод за изградњу града” изабрано је архитектонско-ликовно решење споменика које је урадила архитекткиња Ивана Совиљ.
– Првог дана априла пре четири године десила се велика трагедија, у којој су изгубљени млади животи и ми дубоко саосећамо с њиховим породицама – рекао је градоначелник Милош Вучевић. – Надам се да се то више никада никоме неће догодити, на било којем месту у било којем граду. Нема речи које би биле прикладне да се на прави начин изрази саосећање с породицама жртава. То је четврти у низу трагичних догађаја везаних за страдање у пожару у јавним објектима у Новом Саду и опомена за цело друштво. Због тога смо и били партнери у промоцији и усвајању „Тамариног закона” о противпожарној заштити.
Он је казао да се улаже у превенцију, и то не само кроз законе и одлуке већ и кроз едукацију јер није довољно само донети закон, чак ни спроводити га и применити, већ је питање много шире – реч је о деловању на целокупну друштвену свест.
– Сви смо ми одговорни, и, у складу с тим, потребно је да свако од нас пође од себе и одговори на питање да ли подржава ригорозније регулисање области од значаја за превенцију таквих трагедија јер такве мере служе том циљу и нису усмерене против било каквих привредних субјеката – рекао је Вучевић.
Отац настрадале Тамаре Миладиновић Бранко казао је да је то спомен-обележје јединствено у Србији и да је рад младе архитекткиње која је кроз степенице до којих се не може досећи, послала поруку да ко год погледа у њих, верује само себи и својим очима.
– То је вечита опомена да се слична несрећа никада никоме не деси и да се ниједна породица више не завије у црно – рекао је Бранко Миладиновић. – Четири године су прошле, а нама родитељима је најтеже, као да је све било.
Спомен-обележје представља модел противпожарног степеништа које је сагледиво у простору, без могућности да му се приступи ради коришћења. По планској документацији, у непосредном окружењу постављеног споменика предвиђена је пешачка и бициклистичка стаза, а само спомен-обележје ће се наћи у озелењеном простору с дрворедом.
Н. Перковић