overcast clouds
9°C
31.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Ослонац за старе и болесне у свакодневном животу

04.07.2016. 21:25 13:33
Пише:

Екуменска хуманитарна организација (ЕХО) основана фебруара 1993. године на иницијативу Светског савета цркава из Женеве,

који је тражио црквеног партнера на територији АП Војводине зарад подршке избеглицама које су долазиле из Босне и Хрватске током ратова у некадашњој Југославији, временом је почела да развија и друге пројекте. Активности ЕХО-а данас разврстане су у три главне програмске области, а у прву од њих спада и пројекат „Помоћ у кући – кућна нега“.

– Пројекат „Помоћ у кући – кућна нега“ започет је 2008. године, с идејом да помогнемо старијим суграђанима и особама с инвалидитетом да побољшају квалитет свог живота, пружањем висококвалитетних услуга, неопходних за обављање основних дневних потреба – каже координаторка пројекта Борка Врекић. – То подразумева долазак медицинске сестре или неговатељице у њихов дом, која ће им помоћи у њиховим свакодневним активностима јер, нажалост, старија популација у Новом Саду, а нарочито људи из руралних средина, остају сами пошто деца одлазе у иностранство или мигрирају у веће градове у потрази за послом. Пројекат је усмерен на унапређење квалитета живота корисника, обезбеђује се одговарајућа нега и помоћ, у складу с потребама и дијагнозом.

Активности обухватају помоћ у обезбеђивању хране – набавку намирница, готових оброка, припрему лаких оброка и освежавајућих напитака, помоћ при храњењу, одржавању личне хигијене, облачењу и свлачењу, обављању физиолошких потреба, одржавању чистоће просторија, као и помоћ у зимским периодима, што подразумева ложење ватре, чишћење пећи, помоћ у набавци огрева... Неки корисници су полупокретни, те је њима обезбеђено задовољавање социјалних и културно-забавних потреба, укључујући помоћ при кретању унутар и ван куће, набавку новина и књига, иницирање социјалних контаката и укључивање корисника у културне активности, старање о плаћању рачуна. Између осталог, ради се и санирање и нега мањих повреда, набавка и надгледање узимања лекова и примена савета прописаних од медицинских стручњака, али и одвођење на лекарске прегледе и контрола виталних функција, попут крвног притиска, телесне температуре, нивоа шећера у крви... Посредује се у обезбеђивању различитих услуга, као што су поправке инсталација, столарије, уређаја за домаћинство или кречење стана.

– Од септембра прошле године имамо државну лиценцу за пружање услуга помоћи у кући, пошто постоје државни стандарди које морамо да испунимо – рекла је Борка Врекић. – Ми смо једна од првих невладиних организација, ако не и прва у Војводини, која је има, те не чуди што нас општине бирају када знају да ће добити нешто што је по стандардима и да ће примаоци услуге, односно старије особе и оне с инвалидитетом имати квалитетне и проверене услуге. Неговатељице су завршиле посебне курсеве, а и оне и медицинске сестре морају да имају акредитацију Републичког завода за социјалну заштиту. Тренутно имамо око 300 корисника и 23 неговатељице и медицинске сестре које пружају услуге на терену. Волонтери су увек добродошли јер помажу професионалцима на терену. Тако у тих сат – сат и по, колико траје посета, волонтери оду до пијаце, или плате рачуне, односно раде све што је потребно непокретном кориснику, а уколико се ради о полупокретним лицима, волонтери буду пратња приликом одласка до поште или до продавнице јер корисницима много значи да мало изађу и сретну комшије и попричају са њима.

Центри куће неге и помоћи оформљени су у Новом Саду, Пивницама, Кисачу, Бачком Петровцу и Старој Пазови, а ове године у плану је отварање још три центра – у Ади, Сечњу и Новој Црњи. Радно време је пре подне и по подне, као и викендима јер, како каже Борка Врекић, циљ рада и јесте да нико не остане ускраћен. Корисници ову услугу плаћају симболично, јер се највећи део новца за реализацију прибаља од локалних самоуправа преко пројеката и донација.

И. Миклоши

Пише:
Пошаљите коментар