Обвезника 5.000 више
Издавање пореских решења за имовину Новосађана почело је 27. маја, а како наводе из Градске пореске управе, пошто нема законског рока до када решења морају да буду спремна,
не може се говорити ни о кашњењу доставе решења грађанима. Грађани који су поднели пореску пријаву за своју имовину, уколико је дошло до измена, дужни су те измене да пријаве до 31. јануара пореске године.
За ову годину Градска пореска управа донела је пореска решења за 148.083 обвезника на територији града, што је за 4.839 више него у прошлој години. Из Управе напомињу да је висина пореза остала иста, да нису мењане пореске градске зоне, као и да није било значајнијих промена цена квадратног метра на тржишту у односу на оне из 2015. године, те је износ пореза за домаћинства остао не отприлике истом нивоу. Градски порезници очекују да до краја године испуне план из овогодишњег буџета града од око 3,38 милијарде динара, колико је предвиђено да ће се слити у градску касу на основу пореза на имовину.
Из Градске пореске управе поручују да на основу Закона о порезу на имовину обвезници и без решења за текућу годину аконтативно треба да уплаћују рате пореза у износу последње рате из претходне године, те им се не обрачунава камата уколико плате порез у законском року. Они који нису имали пореско решење у 2015. години, нису морали да плаћају порез све док не добију овогодишње решење. Након што добију решење, имају 15 дана да уплате доспеле обавезе из пореског решења.
Они који касне у плаћању пореза на имовину, мораће да плате и камату по стопи једнакој годишњој референтној каматној стопи Народне банке Србије, увећаној за 10 процентних поена применом простог интересног рачуна, што за ову годину износи 14,25 одсто на годишњем нивоу. Такође, грађани који не плате порез морају да плате и казну која износи половину износа утврђеног пореза, а висина казне не може да буде мања од 5.000 динара. Ови поступци воде се пред Прекршајним судом у Новом Саду.
С. Крстић