Новосађани пустили балоне у знак подршке деци оболелој од рака
Велики број Новосађана међу којима су спортисти, познате личности, хор Гимназије ”Исидора Секулић ” и екипа из ,,Државног посла” су подржали акцију и све малишане који се лече и у знак сећања на оне мале суперхероје који више нису са нама. Ове године акција ће имати посебан значај зато што се сав прикупљен новац улаже у другу фазу пројекта- изградњу новог дечјег хемато-онколошког одељења у Нишу.
Помоћник градоначелника Новог Сада Иван Силер је указао на значај ове кампање и позвао све присутне да пруже подршку оболелој деци од рака.
-Овим путем ћу послати поруку оболелим малишанима, пријатељима и породици да буду јаки и да победе битку против рака, јер борба траје 365 дана, здравље нема цену, док лечење има - рекао је помоћник градоначелника Новог Сада Иван Силер. - Веома је важно да подржимо ову акцију и надам се да ћемо у наредним годинама бити што успешнији.
Тачно у 13 часова ка небу је одлетело на стотине балона, а посетиоци су могли да искажу подршку оболелој деци куповином балона или промотивних артикала.
Порука окупљене деце и родитеља била је да се тај дан обележи кроз смех, радост и игру, с циљем да се помогне деци која се лече од малигних болести, или оним малишанима који су се лечили од ове опаке болести.
Координаторка новосадског одељења Нурдора Јоланд Корора се захвалила свима који су се одазвали и позвала све да подрже акцију на следећи начин, куповином промотивног материјала или слањем смс поруке на број 1150, која је у вредности од 100 динара.
-Искористићу прилику да представим нову акцију у склопу кампање која се зове ,,Старе ствари за нову наду” – истакла је Нурдора Јоланд Корора. Свако од нас ко има вишак ствари моћи ће да их прода и то преко Хало огласа, а сав приход новца ће бити намењен за другу фазу изградње новог дечјег хемато-онколошког одељења у Нишу.
Осим у Новом Саду, балони су симболично пуштени и у Београду, Нишу, Крагујевцу, Смедереву, Чачку, Ивањици, Суботици, Краљеву, Параћину, Зрењанину, Шапцу, Смедеревској Паланци, Ивањици, Пожаревцу, Ваљеву, Убу, Лајковцу, Малом Зворнику, Рековцу, Пријепољу, Кладову, Трстенику, Руми, Бачкој Паланци, Кикинди, Сомбору, Сремској Митровици, Лесковцу, Пироту, Алексинцу, Врању, Прокупљу, Новом Пазару, Лебану, Сурдулици и Бору.
У Србији сваког дана једно дете оболи од рака, а сваке недеље једно дете умре од опаке болести. Малигна обољења код деце имају посебну социјалну-медицинску димензију, па с тога могу погодити и његову породицу. Охрабрује, међутим чињеница да је рак код деце излечив у више од 70 посто случајева, ако се дијагностикује на време и правовремено лечи.
Кампања ,,И ја се борим” коју је удружење започело почетком 2016.године, има за циљ подизање свести јавности о малигним обољењима код деце и позив на подршку великом пројекту од националног значаја у Нишу. Покровитељ акције је Министарство здравља Републике Србије.
Ј. Р.
У Србији од рака годишње оболи око 500 деце
У нашој земљи се од рака годишње лечи око 500 малишана. Акутна леукемија, линфоми, малигне болести, локализоване на мозгу, костима, меким ткивима и бубрезима су најчешћи малигни тумори код деце, мада проценат излечења болести код њих је већи него код одраслих.