Новоосновани музеj на Текијамај ризница сећања
Испод спољашњег олтара цркве Снежне или Госпе Текијске у Петроварадину, у објекту на
око 50 метара квадратних, у среду ће бити отворена изложба која сведочи о три века њеног постојања, пре свега из угла ходочасничке мисије коју је протоком три стотине година обављала. Изложба је хронолошко-тематског типа и више од речи треба да каже о светишту оно што се иначе зна о њему. Причу о том светом месту ова поставка испричаће кроз докуманта, разгледнице, фотографије, скромну збирку експоната- заветних дарова које су ходочасници остављали у знак захвалности за душевна и телесна исцељења, што је битна одлика овог Маријанског храма…
- Мало тога је сачувано од заветних предмета, али очима јавности биће презентовано оно што јесте очувано и што је вредно пажње – каже водитељ светилишта Петар Пифат и један од аутора изложбе. - У тој збирци истиче се калеж краљице Марије Карађорђевић са медаљонима, који је она поклонила након рођења краљевића Томислава. Према причи потомака породице Вало, која је у то време обављала улогу звонара у цркви, краљица Марија је пролазећи овуда једне зиме, коју годину пре но што је донела на свет Томислава, тражила да се црква отвори јер је хтела да се помоли. Верује се да је молила да остане трудна. Недуго пошто је родила, поклонила је калеж и тако се уписала у листу захвалних ходочасника.
По речима Пифата, знаменити експонат је и преостали, сачувани део старог неоготског олтара, рад тиролских мајстора, који је пре велике обнове храма у време управе најпознатјег управника цркве Илије Округића замењен садашњим. Ту је и Давидова звезда која је чинила средишњи део олтара и у коју се постављала слика чудотворне Госпе Текијске. Обновљена, звезда је заузела средишње место у новооснованом текијском музеју.
На изложби, која је уприличена поводом великог јубилеја, 300 година храма, и представља увод у прославу, посебан део посвећен је настанку светилишта, које је у нераскидивој вези са битком код Текија, па је тако изложена мапа боја, затим принцу Еугену Савојском, који је тадашњој богомољи даривао икону Снежне Госпе у знак захвалности за победу над Турцима 1716. године, одкада је црква посвећена Марији Снежној, првим ходочасницима, Илији Округићу, свим свештеницима, реконструкцијама цркве… Део говори и о тешким временима за светилиште, која су наступила после Другог светског рата, али и о цркви у новије доба и данас.
Поставку ће у среду у 18 сати отоврити сремски бискуп монсињор Ђуро Гашпаровић, и од тог тренутка она ће стално бити на располагању за разгледање ходочасницима и свима који желе да је посете. Она ће употпунити понуду садржаја текијског светилишта, које је до сада омогућавало свима да обиђу Крсни пут, храм у пратњи водича, извор, користе услуге смештаја, купе сувенире, доживе музички угођај какав звуци оргуља могу да приуште. Аутори изложбе поред Петра Пифата, јесу историчарка Ивана Андрић Пенава и музејски саветник Илија Комненовић.
Припреме за прославу тристогодишњице трајале су три године, током којих су приређивани различити духовни садржаји у светишту. Један од највећих из тог циклуса јесте међународни научно-теолошки симпозијум, одржан ове године у мају, на ком је учествовало више од двадесет говорника.
З. Милосављевић