overcast clouds
10°C
29.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Новом Саду недостају школски полицајци

30.01.2017. 21:39 11:39
Пише:

По извештају Полицијске управе Нови Сад, који је представљен на седници скупштинског Савета за јавни ред и мир и безбедност, лане је безбедност у граду била на вишем нивоу него годину раније.

Ипак, пуцњава испред ОШ „Ђура Даничић“ 24. јануара ове године и још неколико драматичних догађаја, по оцени полиције, квари тај утисак.

Управо због тог догађаја председник Савета Душан Поповић је и сазвао седницу, на чијем су се дневном реду нашле још две тачке које су се бавиле нападима паса у Петроварадину и његовој околини. 
 
– Вемао нам је жао што деца из ОШ „Ђура Даничић“ носе трауме због пуцњаве и рафалне паљбе коју су чули, и то је основни разлог што смо ставили ту тачку на дневни ред Савета – рекао је пред седницу Поповић, и додао да Савет подржава захтев градоначелника Милоша Вучевића и министра полиције Небојше Стефановића да се починиоци што пре открију и приведу правди.
 
Полицијски извештај о мерама безбедности које полиција предузима у школама и њиховој околини поднео је официр одељења полиције ПУ Нови Сад Дејан Дробњак.
 
– На подручју ПУ Нови Сад у току 2016. године укупно је извршено 10.259 кривичних дела, што је 939 мање него у 2015, а расветљено је 2.904 – казао је Дробњак. – У односу на 2015. годину, можемо констатовати да је стање безбедности повољније, изузимајући догађаје који су у значајној мери изазавале пажњу јавности и допринели да се та слика поквари у односу на статистичке податке.
 
Он је навео да је и безбедност ученика, просветних радника и школа у току 2016. године била на „задовољавајућем нивоу“. Како је објаснио, од 119 школских установа на подручју ПУ Нови Сад, 17 школских полицајаца покрива 29 васпитно-образовних установа у Новом Саду, а три школе у Темерину покрива један школски полицајац
 
– У школама и њиховој близини извршено је 229 кривичних дела, што је, у односу на 263 у 2015. години, значајно смањење. Од тог броја, 120 кривичних дела извршено је у школама које имају школског полицајца. У структури провлађују кривична дела против имовине – чак више од 50 одсто. Насталије су крађе, у 69 одсто случајева, уништење и оштећење туђих ствари – 35 случајева и тешке крађе – 14 случајева. Од осталих кривичних дела евидентирано је 57 случајева насилничког понашања и пет разбојништава у близини школа у Новом Саду, од којих су два расветљена, два извршиоца су била одмах позната и у једном случају је ухваћен у извршењу кривичног дела. Регистрована су четири кривична дела тешке телесне повреде, и то два у школама где има школских полицајаца – изнео је податке за прошлу годину Дејан Дробњак. 
 
Он је напоменуо да у школама које нису покривене школским полицајцима полиција предузима друге мере и активности да би и оне биле под полицијским надзором.
 
– Насилничко понашање евидентирано је у 15 случајева, 13 у школама са школским полицајцем. Десет кривичних дела у вези је с опојним дрогама. Прекршаја ремећења јавног реда и мира било је 11 мање у односу на 2015. годину, и лане их је забележено 56. Евидентирано је и шест случајева ометања наставе лажним дојавама о постављеним експлозивним направама – казао је Дробњак.
 
Што се тиче превенције, он је напоменуо да полиција сарађује с руководствима основних и средњих школа и осталим чиниоцима у граду који могу допринети већој безбедности у школама.
 
– Спроводимо активно пројекат „Безбедно детињство – развој културе безбедности младих“, где држимо предавања петим разредима основних школа, која је слушало 17.600 ученика. Од јуна 2014. године континуирано спроводимо акцију „Школарац“. У току прошле године реализовано је десет таквих оперативних акција, где смо код 49 лица пронашли око 120 грама дроге – хероина, марихуане, „екстазија“, „спида“, 241 комад разних таблета и других опојних дрога. Против пет лица смо поднели кривичне пријаве због неовлашћеног стављања у промет опојних дрога, а против 44 – због неовлашћеног држања опојних дрога. Приликом спровођења акције „Школарац“ проверен је идентитет 4.469 лица која су била на подручју школа, односно у школском дворишту и околним улицама – изјавио је представник ПУ Нови Сад.
 
Говорећи о пуцњави у близини ОШ „Ђура Даничић“, Дробњак је изнео и податак да су у току 2016. године евидентирана четири кривична дела.
 
– Школа нема физичко обезбеђење, већ то ради једно лице по уговору, а радно време је од 7 до 19 часова. Зграда поседује видео-надзор „Информатике“, а школу похађа 650 ученика. Школа је покривена позорничким рејоном, који покрива и СШ „Пинки“ и Дом ученика „Бранково коло“. Током самог догађаја, школски полицајац је био у свом позорничком рејону и први је реаговао на дојаву о нарушеној безбедности. У одсуству школског полицајца, полицијске патроле обилазе те школе, поготово ноћу – закључио је излагање полицајац Дејан Дробњак.
 
Председник Савета Душан Поповић изнео је став да Савет може закључцима утицати, преко Скупштине града и градске управе, на то да се услови живота и безбедности грађана поправе. Чланови Савета већином гласова били су против предлога члана из СРС-а за заказивање ванредне седнице градског парламента посвећене стању безбедности у граду. Такав исход гласања правдан је чињеницом да ће се полицијски извештај о тој теми свакако наћи пред одборницима током фебруара.
 
Чланови Савета за јавни ред и мир и безбедност су већином гласова изгласали закључке којима се најоштрије осуђује пуцњава код ОШ „Ђура Даничић“ и изнели мишљење да је неопходно појачати надзор и повећати број полицајаца у близини школа, увести физичко-техничко обезбеђење, видео-надзор и спровести остале мере обезбеђења ради што веће сигурности ученика, али и запослених у свим образовним установама.
 
У закључцима, које је предложио Поповић се, између осталог, предлаже и да полиција и градске инспекције ригорозније поступају у одржавању јавног реда и мира да би се спречили изгреди. Предложено је и да градоначелник Вучевић покрене иницијативу за обуку додатних школксих полицајаца, а тамо где их нема, требало би да се уведе физичко-техничко обезбеђење. Градској управи је препоручено да обнови или уведе системе надзора у школе, и да је потребно наставити увођење идентификационих картица за децу и запослене у вртићима и школама.
С. Крстић
Фото: Б. Лучић
 
 

Пише:
Пошаљите коментар