Народни вођа и смерни визионар
Поводом 155 година од смрти патријарха Јосифа Рајачића данас је у Карловачкој богословији одржана прва научна конференција „Патријарх Јосиф Рајачић и његово доба”
како би се начинио свеобухватан осврт на његову улогу и допринос историји српског народа и цркве. Први се на овом скупу својим излагањем на личност патријарха Рајачића осврнуо епископ сремски Василије рекавши између осталог, да патријарх Јосиф Рајачић спада међу оне историјске личности које на најубедљивији начин сведоче о веома сложеном положају нашег народа у Хабзбуршкој монархији, али и о пожртвованој улози православне јерархије у тим тешким и опасним временима.
- Црква је овог свештеничког сина из Лике упамтила као агилног и амбициозног народног вођу, истинског утемељитеља српске Војводине и обновитеља светиње патријаршијског достојанства, односно као централну личност Мајске скупштине која је попут раскошног ватромета осветлила ноћ нашег сужањства у аустријској царевини – истакао је владика Василије. – Са ретком топлином и великом благодарношћу сећамо га се и као смерног визионара који безуспешно покушава да културну историју свог народа обогати отварањем Универзитета и Народног музеја у Сремским Карловцима што можда још речитије говори о духовној и интелектуалној снази ово баштиника високог трона патријарха Арсенија Трећег Чарнојевића.
Одважности и храброст у сложеним временима у парламенитма Пеште, Пожуна, Загреба, али и на царком двору, неустрашива одбрана интереса свог народа при чему је излагао опасности и властити живот, довољно говоре о његовој племенитој народној свести и патриотизму. Оно што је он урадио у животу многи народи немају у укупној својој историји. Учеснике скупа поздравили су председник Матице српске проф. др Драган Станић и проф. др Димитрије Калезић. Кроз реферате 16 учесника дат је исцрпан приказ лика и дела овог архијереја српске цркве, који се упокојио 1. децембра 1861. и сахрањен у карловачкој Саборној цркви у којој му је након завршетка конференције служен и парастос.
З. Мл.