На Штранду најтраженији љубавни романи, путописи, кримићи
Огранак Градске библиотеке на Штранду осму годину заредом обрадовао је посетиоце
лепе новосадске плаже. Током целе сезоне библиотека ће радити од 10 до 20 часова, а пре самог отварања у понедељак библиотекарку Славицу Микић већ је чекало шесторо читача.
– Доступна је недељна и месечна илустрована штампа, примерена свим узрастима, књиге за млађе и старије примерене летњим месецима и атмосфери плаже, као и сликовнице за најмлађе – каже Славица Микић. –Осим тога, увек има случајева да људи желе да се осаме и читају нешто попут религијских дела, психологије, медицине, лепих мисли, корисних савета... У сваком случају, трудимо се да на малом простору изађемо свима у сусрет.
Како сат по сат на Штранду пролази, тако долазе читаоци дневне штампе, а и деца. Деветогодишњи Д. С., ученик ОШ „Прва војвођанска бригада”, узео је књигу Џеронима Стилтона „Од шепртље до правог миша за четири и по дана”. Његова интересовања су авантуристички романи и епске авантуре.
Током дана дође око 50 читалаца дневне штампе, изнајми се по 10 до 15 књига и за одрасле и за децу, а поједине књиге су већ резервисане. Највише се чита лагана литература, љубавни романи, путописи, кримићи који држе пажњу, има мало и класике и нобеловаца, као и домаће књижевности. Ту је и лектира за основну и средњу школу па родитељи често својим основцима сугеришу да неку од књига за лектиру прочитају током летњег распуста. Лектира за средњу школу често привуче и некадашње средњошколце те се неки кроз радост читања враћају и по 20-30 година у прошлост. За децу до три године ту су тврдокоричене сликовнице, а нешто старији најчешће узимају књиге поменутог аутора Џеронима Стилтона, а ове године у свим огранцима библиотеке изузетно је популарна књига „Дневник шуњавка”. Стрипове траже и одрасли и деца. Посетиоци и корисници сваке године библиотеци поклањају књиге из своје приватне колекције, што представља још један леп гест за дугогодишњи труд који Градска библиотека у Новом Саду улаже оправдавајући свој основни постулат – да буде доступна свима и да сви буду задовљни.
Текст и фото: Б. Павковић