На ларве комараца биолошким препаратима
Због температура изузетно високих за ово доба године, екипе „Циклонизације”, раније него што је то уобичајено, на територији Новог Сада и Сремских Краловаца
почеле су третмане уништавања комараца. По речима менаyера „Циклонизације” за односе с јавношћу Дарија Аћимовића, стручњаци су на терену од првих дана када температуре и метеоролошки услови наговесте да би комарци могли постати активни. Од тог тренутка, објашњава Аћимовић, ради се мониторинг свих потенцијалних изворишта комараца на Дунаву и на каналима и чим се примети да је време, креће се с третманима да би се предупредило излетање одраслих комараца.
Током овогодишње акције тежиште ће бити на превентивном деловању, односно на ларвицидним третманима. То значи да ће се стручњаци „Циклонизације“ трудити да се популација комараца редукује и пре излетања у одрасле форме.
– Превентивним деловањем и уништавањем комараца биолошким препаратима у фази ларви чувамо животно окружење, а пре свега штитимо здравље свих грађана јер не дозвољавамо стварање бројности одраслих комараца критичне за ширење заразних болести – наглашава Аћимовић.
Тај приступ развијан је годинама, тако да „Циклонизација“ не заостаје за системом који се користи у Немачкој и другим развијеним земљама. У целости се примењује од претпрошле сезоне, када је и показао своју неопходност и ефикасност. Новина ове године је што је то предузеће снимило Дунав и најсавременијим системом „лидар”. Реч је о ласерском снимању које даје тродимензионални модел терена и омогућава прављење симулација за различите сценарије који се могу догодити током сезоне.
– Сетимо се да је на наше просторе стигао вирус Западног Нила и да је Србија претходних година имала највећу епидемију на тлу Европе. Захваљујући разумевању и одговорности локалних самоуправа, већ имамо функционалан систем који може да се носи с тим опасностима. То смо показали претпрошле и прошле сезоне, када је, упркос идеалним условима за размножавање комараца, њихова бројност на подручју где изводимо акције била далеко испод критичне – истиче Аћимовић, и подсећа на то да „Циклонизација” поштује европске стандарде и да се авио-третмани против одраслих комараца не изводе изнад насељих места већ само у заштитној зони уз Дунав.
Иначе, систематска акција заштите здравља грађана од комараца обухвата мониторинг, ларвицидне третмана биолошким и хемијским препаратима, третмане против одраслих комараца са земље и из ваздуха... Уз географско-информациони систем – ГИС, који омогућава правовремену реакцију да би све третмане извела прецизно и ефикасно, „Циклонизација” је једина у региону која користи најмодернију техику – савремене УЛВ генераторе, чамце, амфибијска возила, хеликоптере и авионе. Претходних месеци извођени су и третмани против форми комараца презимелих у подрумима, подстаницама и сличним прсторима, а пре оживљавања вегетације допуњене су и мапе потенцијалних изворишта.
– Уз помоћ хеликоптера и беспилотних летелица опремљених геопозиционираним ХД камерама и ГПС системима снимили смо све изливе. Подаци и орто-фото снимци смештени су у базе података јединственог географског-информационог система „Циклонизације“. На тај начин смо ажурирали и допунили карте које су направљене претходних година, а све је то предуслов за успешну борбу против комараца. Све то даје нам могућност да у сваком тренутку предвидимо која ће се изворишта комараца активирати и да делујемо превентивно – објашњава Аћимовић.
А. Брзак
Уништавање крпеља на зеленим површинама
Акција обухвата и борбу против крпеља и симулида. Током марта већ је урађен један круг уништавања крпеља, а, како каже Аћимовић, ових дана је у току мониторинг и може се очекивати да ће следеће недеље бити изведен и други круг третмана зелених јавних површина на читавој територији града. Као и увек, посебна пажња је посвећена просторима на којима се окупљају деца и оним за истрчавање кућних љубимаца.