light rain
24°C
17.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Модуларни систем за избеглице

15.10.2016. 20:27 09:06
Пише:

Осим у павиљону Србије, једне од 29 земаља-учесница шестомесечне, највеће смотре архитектуре у свету, на овогодишњем 15. бијеналу архитектуре у Венецији, посетиоци имају прилику да виде пројекат српских архитеката

и на изложбеном простору Немачке. Рад двоје младих архитеката из Новог Сада, Соње Краставчевић и Ивана Калца, изложен је у немачком павиљону као један од најбољих пристиглих на међународни конкурс „Берлин Ањард 2016 – Хеимат ин дер Фремде”, који је Министарство за урбани развој и животну средину Немачке расписало за стамбене објекте у којима би привремено био смештен велики број избеглица које су уточиште потражиле у тој земљи.

– Главна идеја пројекта је била да се, осим самог смештаја, избеглицама пруже услови за укључење у немачко друштво тако што ће им се истовремено понудити школе језика, обуке за послове и слично – каже Соња Краставчевић. – У конвенционалном одвајању функција, у сваком тренутку је половина простора некоришћена јер у току радног времена људи нису у становима и обрнуто. Стога смо ми у одређеном делу објекта предвидели преклапање двеју функција, чиме су добијени простори који се користе нон-стоп. Прорачуном потрошње енергије за функционисање објекта показана је укупна уштеда већа од 40 одсту односу на прављење два засебна објекта.

Предност тог објекта је, објашњавају они, у томе што је пројектован од модуларних стамбено-радних јединица, што пружа могућност брзе изградње, а с друге стране и флексибилност у величини објекта у зависности од потребних капацитета на локацији. У својој основној варијанти објекат прима око 100 људи, с тим што се капацитет може проширити на 500. Његова предност је и то што уместо неугледних привремених хала, које врло често остану трајно на локацији, представља солидан објекат који након периода од десет година, колико се предвиђа да ће избеглице остати у њему, постепено може прерасти у објекат намењен локалном становништву, као простор за старт-ап канцеларије, радионице, дневну негу за старе, хостел. Осим тога, својом ненаметљивом формом и материјализацијом, објекат се лако уклапа у различито, још неодређено окружење.

Учешће на венецијанском Бијеналу архитектуре, најпризнатијој светској изложби у тој бранши, за Соњу и Ивана, који су завршили специјалистичке студије, она у Новом Саду, а он у Норвешкој и Шведској и заједно пројектују, највеће је признање за њихов досадашњи рад. Специјалност су им енергетска ефикасност и стамбена архитектура и иза себе имају већ неколико високо котираних пројеката на конкурсима. 

– У пракси смо само у одређеној мери могли развити своје идеје и употребити стечено знање јер се углавном ради по устаљеним шаблонима и, нажалост, тежи ка што јефтинијим решењима – каже Иван Калц. – Зато смо се одлучили за конкурсе. Они су нам изазов јер можемо да развијамо креативност и идеје за које нема слуха у пракси. То је, иначе, пут који младе архитекте може довести до признања и начин да постну познати у свету архитектуре. 

Први заједнички рад био им је на београдском „Милд Хоме” конкурсу за архитектонско-урбанистичко решење еко-насеља, на којем су добили похвалу за пројекат. Лане је на финском међународном конкурсу њихов рад  био међу првих 20 од више од стотину пријављених. Тренутно раде на још једном.

Соњин и Иванов пројекат којим показују како они виде објекат за привремен смештај великог броја избеглица, моћи ће да се види у Венецији до 27. новембра, када се та међународна  смотра архитектуре, која је овог пута ставила у први план реалне проблеме с којима се човечанство суочава, почевши од економске, стамбене и имигрантске кризе, завршава. 

З. Милосављевић

 

Пише:
Пошаљите коментар