Међу купцима робе из друге руке све више мушкараца
Због потражње за што квалитетнијом, али и јефтинијом гардеробом, људи се
све чешће опредељују за куповину у секнд хенд радњама, које се могу пронаћи на сваком кораку у граду.
Такве продавнице се могу препознати по упечатљивим натписима о разним акцијама и снижењима који красе излоге, а роба и цене се разликују од места до места. Тако је за једну мајицу потребно издвојити од 29 до 500 или чак 1.000 динара, у зависности од марке и земље увоза, без посебних правила.
Пословођа локала „Текстил хаус” Ана Варга објашњава да распродаје почињу углавном пет недеља након што пристигне нова колекција.
– Овде имамо циклус који траје, након којег имамо распродаје и цене које су редовне. После пет недеља редовних цена, сва гардероба се продаје по цени од 450 до минималних 100 динара – истиче Ана Варга, и додаје да до почетка распродаја сваког дана имају „срећни сат” кад се потрошачима нуди попуст од 10 до 50 одсто на постојеће цене.
Осим гардеробе за одрасле, секнд хенд продавнице нуде широк асортиман дечјих ствари, које се, по речима трговаца, једнако добро продају. У просеку, како запажају, жене свих узраста су редовнији купци, али у последње време све чешће наилазе младићи у потрази за јефтином маркираном гардеробом.
– Роба познатих брендова се много квалитетније производи за страно тржише него за наше па је самим тим роба коју увеземо из Европе боља него у нашим брендираним радњама, где су цене знатно више – наводи трговкиња „Еуро шопа” Слободанка Вујић и наглашава да је тај секнд хенд један од ретких који робу продаје на килограм по 290 динара. – Нисте у обавези да купите цео килограм. Уколико вам се свиди само једна мајица од 100 грама, платићете је свега 29 динара. Постоји посебна мешана гардероба која се продаје на килограм, где се могу наћи ствари с грешком, али и оне потпуно нове.
Осим доброг квалитета и још бољих цена, предност таквих радњи лежи у томе што омогућава купцима да буду уникатни у одевању.
– У секнд хенду увек можете наћи нешто у чему нисте униформисани – каже студенткиња Кристина Кокот. – Осим економичне куповине, веома ми је забавно да идем у „лов на акције“. Никад се више не бих вратила да купујем по нашим маркираним радњама јер је квалитет катастрофалан. Штавише, познајем доста девојака које су пронашле своје матурске хаљине у овим продавницама.
Популаризацијом секнд хенд продавница, полако нестају предрасуде и стереотипи о куповини половне гардеробе. Потрошачи су свеснији тога да се у таквим радњама не купује само због ниских цена већ због широког асортимана и квалитета који им се нуде.
Текст и фото: Г. Адамов, В. Давидовић, М. Данилов