Кроз игру се лако учи, вежба, ствара…
тематске радионице. Малишани кроз игру и забаву уче нешто ново, цртају, слажу лего коцке, вежбају дух и тело, друже се и проводе време с вршњацима. Организована им је филмска радионица, гледају представе, филмове, а посетили су и ризнице Завода за заштиту природе. Циљ „Распустилишта” је да малишани квалитетно испуне време, а дугогодишња традиција то и потврђује.
Пре 33 године Љиљана Гантар је, пратећи светске трендове у модерним приступима образовању, покренула програм за децу, „Распустилиште”.
– Одлучила сам се за програмску концепцију „Покажи ми како па ћу знати”, а до сада смо имали више од 4.000 радионица, од физичког образовања за децу до разних културних дешавања, попут оперске представе коју је „Распустилиште” продуцирало – рекла је Љиљана Гантар. – Када радите тако дуго, морате се прилагођавати новим генерацијама, а један од разлога што опстајемо је тај што „Распустилиште” окупља стручан тим мотвисаних људи. Наш програм рада заснива се на финском моделу образовања, који је један од најмодернијих, а суштина је да детету понудите велики број могућности и доведете га у ситуацију да само одлучује о томе шта га тог дана интересује, или га ништа не интересује, а уколико га ништа не интересује, ту су пријатељи и разговори с њима.
Многи малишани су се још давне 1983. године управо на „Распустилишту” први пут упознали с радом на компјутерима („комодор” 64 и 128), а како Љиљана каже: „децу не можете искључити из модерних токова, само је питање како ћете их усмерити”.
Јован у „Распустилиште” долази због другара, да се игра, дружи и научи нешто ново.
– Лепо ми је овде, сада се мало одмарам, гледам другаре шта раде, а после ћу ићи у музеј – рекла је Софија, која каже и да је упознала много нових другара, а радује се и почетку школе.
Матеја има девет година, први пут је на „Распустилишту”, свиђа му се, а направио је и научио много нових ствари.
– Вежбали смо, волим спорт, а после идемо у Природњачки музеј – рекао нам је Матеја.
Десетогодишњем Николи није први пут да долази, а највише воли да слаже лего коцке и да црта, а нада се да ће победити на такмичењу. Његов брат Немања каже да не воли коцке зато што су досадне, али воли игрице.
– Већ сам долазила овде, свиђа ми се, а највише волим да слажем коцкице и радујем се одласку у Природњачки музеј – рекла је Ленка.
Деца од 4 до 14 су од стручних сарадника Покрајинског завода за заштиту природе учила о Фрушкој гори у малом. Уз дружење, малишани су откривли арборетум, „тајно место где се чува природа”, а сазнали су и ко све „живи” у музеју природе. Начелник Одељења Покрајинског завода за заштиту природе за промоцију, едукацију и односе с јавношћу мр Оливер Фојкар упознао је малишане с радом Завода и експонатима Природњачког музеја.
Ј. Вукашиновић
Спорт, покретне слике, лего коцке…
У среду у 10 сати одржаће се радионица „Сви на спорт – Ко се чува, тај се не угрува”. Малишани ће вежбати прву помоћ у игри, а предвиђено је и такмичење у екипном прескакању вијаче. Радионица је намењена деци од 4 до 14 година. Модератори су професори физичке културе Страхиња Солдатовић и Дејан Бороцки. У исто време је и радионица „Покретне слике”, а деца од 8 до 14 година упознаће се с основама израде филма и укључити се у снимање видео-клипа за „ЏоуТубе” канал „Распустилишта”. Радионицу ће водити редитељ Марко Каћански, а учесници морају имати сагласност родитеља за учешће у снимању. Сагласност је могуће попунити и приликом довођења детета. Радионица „Лего свет, лего играоница” почиње у 10 часова и завршава се у 13 и намењена је свима.
Радионица „Елементи, покрените се” почиње је у 11 часова. Деци од 4 до 14 година Иван Лукић ће причати о енергији коју прави ветар, а правиће и ветрењаче и змајеве. У 12 часова, гости из „ЕУ инфо-поинта” ће на примерен и разумљив начин представити деци живот и обичаје других европских народа и разговараће с малишанима о животу њихових вршњака у Европској унији.